PoradyDomowe trikiStosuję banalne triki. Sąsiedzi się dziwią, jak niskie mam rachunki za prąd

Stosuję banalne triki. Sąsiedzi się dziwią, jak niskie mam rachunki za prąd

Jak obniżyć rachunki za prąd?
Jak obniżyć rachunki za prąd?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pio Si
07.03.2024 12:03

Ceny za opłaty domowe raczej nas nie rozpieszczają. Niestety obecnie w każdym sektorze życia kwoty rachunków częściej rosną, niż maleją. Jak więc zacząć oszczędzać na prądzie? Podpowiadamy triki, dzięki którym można uzyskać znacznie niższe rachunki za prąd!

Niestety obecnie rachunki za prąd w wielu mieszkaniach i domach są coraz wyższe. Na pewno duży wpływ na wzrost cen energii ma inflacja, ale również panująca obecnie sytuacja na świecie, która jest związana z różnymi konfliktami. Okazuje się jednak, że istnieją triki dzięki, którym możemy mieć niskie rachunki za prąd! Wystarczy tak naprawdę wprowadzić oszczędzanie energii do swojego codziennego życia.

Na początek na pewno należy regularnie samemu kontrolować stan swojego licznika. Czasami licznik może się zepsuć i jego wskazania są znacznie zawyżone. Co jeszcze warto zrobić, aby zmniejszyć rachunek za prąd?

Jak zmniejszyć rachunki w domu?

W celu obniżenia rachunków za prąd warto wymienić żarówki w domu. Najlepiej jeśli w miarę swoich możliwości zainwestujesz w żarówki energooszczędne. Dzięki temu zabiegowi możesz szybko zredukować zużycie energii. Dobrym sposobem na oszczędzanie na prądzie jest także wykorzystywanie światła dziennego do maksimum. Jeśli więc na zewnątrz jest jeszcze jasno, to staraj się nie zapalać świateł w całym domu. Lepiej rozsunąć zasłony lub odsłonić rolety. Jeśli pracujesz po południu i czujesz, że potrzebujesz więcej światła, to spróbuj swoją pracę przenieść bliżej okna. Może uda ci się nawet postawić biurko pod oknem?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co jeszcze trzeba zrobić, żeby zmniejszyć rachunki za prąd?

Chociaż dla wielu może wydawać się to oczywiste, to jednak niestety duża część osób ciągle o tym zapomina. Jest to jednak bardzo skuteczny trik pomagający w obniżeniu rachunków. Bardzo często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że zostawiamy w jakimś pomieszczeniu włączone światło, które niepotrzebnie pali się nawet kilka godzin.

Zabiegiem, który na pewno obniży też trochę koszty utrzymania domu, jest zmniejszenie ogrzewania. Jeżeli używasz w domu elektrycznych grzejników, to chcąc zaoszczędzić na prądzie, koniecznie postaraj się utrzymywać stałą temperaturę pomieszczeń. Nie przesadzaj również z podkręcaniem pieca na zbyt wysokie temperatury.

Które urządzenia pobierają najwięcej prądu?

Wiele osób ciągle zadaje sobie pytanie co trzeba zrobić, aby oszczędzić na rachunkach. Tak naprawdę przede wszystkim należy pamiętać o odłączaniu z gniazdek różnych sprzętów i ładowarek, które wcale nie muszą być cały czas podłączone. Dodatkowo warto wiedzieć jakie domowe urządzenia są największymi pożeraczami prądu.

PGNiG na swojej stronie opublikował dane, z których wynika, że czajnik, chociaż jest niedużym urządzeniem, to w rzeczywistości potrafi pobierać sporo prądu. Dodatkowo zazwyczaj w polskich domach urządzenie to jest włączane przynajmniej kilka razy dziennie, co w sumie daje około 0,33 godziny na dobę, bo moc czajnika to średnio około 2000 W. Twój czajnik zużywa w takim razie codziennie około 0,66 kWh. Jeśli przeliczyć to na złotówki, to wyszłoby, że każdego dnia płacisz za to 0,45 zł. Wydaje się, że to niewiele, ale w skali rocznej to już 164,25 zł. Okazuje się, że lodówka również pochłania dużo prądu. W końcu urządzenie to pracuje całą dobę. Według PGNiG średni roczny koszt zużycia chłodziarko-zamrażalki będzie wynosił 186,15 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także