Wieżowce z tego materiału to rzadkość. Ten w Australii ma być rekordowo wysoki
Czy to możliwe, że dzisiejsze budownictwo zaczyna się cofać do starych metod? Otóż na terenie Australii ma powstać najwyższy budynek wykonany z... drewna! Czyżby projektant zbyt mocno przecenił moc tego materiału? Lokalne władze udzielają zgody na budowę, a ludzie otwierają usta z niedowierzania.
Jeśli budowa drewnianego kolosa dobiegnie końca, będzie to najwyższy drewniany drapacz chmur w historii. Planowana budowla ma się znaleźć przy ulicy Charles Street w South Perth, w Australii. Władze miasta dały zielone światło na budowę. Wieżowiec w 42 proc. będzie składał się drewna, a rdzeń obiektu ma stanowić żeliwno-betonowa konstrukcja. Przyszły drewniany gigant nosi nazwę C6, ma mieć 50 pięter i aż 191 m wysokości. Obecny rekordzista jest o połowę mniejszy.
Drewniany kolos w centrum miasta
Ten niecodzienny pomysł znalazł duże poparcie wśród konstruktorów i ekologów. Ich zdaniem betonowe elementy znacząco przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla. Aby zmniejszyć ślad węglowy obiektu, architekci zdecydowali się na stworzenie budynku, który w 42 proc. będzie wykonany z drewnianych belek. Czy takie działanie będzie przynosiło pozytywny skutek klimatyczny? Nie mamy co do tego pewności. Niemniej warto próbować i zmieniać powszechnie stosowane techniki, by przyczynić się do poprawy sytuacji na planecie?
C6 to budynek, który będzie oferował mnóstwo mieszkań dla ludzi, którzy w obecnych czasach mają problem ze znalezieniem swojego miejsca do życia. W całym budynku może zamieszkać aż 200 rodzin, a lokale będą miały różne metraże. Osoby, które zdecydują się na wyższe kondygnacje, będą miały wręcz niebiańskie widoki!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby na ręczniki jak z hotelowej łazienki
Jak możemy ograniczyć swój ślad węglowy?
Może ci się wydawać, że nie masz żadnego wpływu na to, ile gazów cieplarnianych dostaje się do atmosfery. Prawda jest taka, że wszystko, co robisz w codziennym życiu, odbija się na stanie środowiska naturalnego. Przykładami małych zmian, które warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny, są: sortowanie śmieci, a także ograniczenie spożywania mięsa. Farmy to jedne z największych producentów gazów, które niszczą atmosferę. W związku z tym warto kupować żywność od lokalnych rolników, którzy nie wykorzystują silnej chemii na swoich plantacjach.
Warto przyjrzeć się swoim systemom grzewczym. Piece na węgiel i drewno powinny być całkowicie zlikwidowane, gdyż to właśnie one wydalają najwięcej szkodliwego dymu, który miesza się z mgłą i powoduje rakotwórczy smog. Ten niszczy zarówno nasze zdrowie, jak i planetę, a Polska zajmuje miejsce na podium wśród najbardziej zanieczyszczonych smogiem krajów Europy. Wysoka lokata w tym zestawieniu zdecydowanie nie jest powodem do dumy!