Co oznacza słowo "rojst"? Zdziwią się nie tylko fani serialu
05.03.2024 14:27
Pojawienie się nowego odcinka ukochanego serialu jest prawie tak samo ekscytujące, jak rozpoczęcie weekendu w piątkowy wieczór. Nie inaczej jest w przypadku serialu "Rojst" w reżyserii Jana Holoubka. Polska produkcja zawładnęła sercami rodaków. A czy tak wiesz, co oznacza tytułowe słowo "rojst"? Znaczenie jest tak samo mroczne, jak kryminalny serial.
Są takie słowa, które z czasem wracają do łask i zaczynają być ponownie wykorzystywane w codziennym życiu. "Rojst" to właśnie takie wyrażenie, które 10 lat temu było wszystkim obce, a teraz co rusz słychać je na ulicy. Spopularyzowanie tej frazy wynika z faktu, że od 2018 roku emitowany jest kryminalny serial o tej samej nazwie. Mimo że produkcja jest tak popularna, nie każdy wie, co oznacza słowo "rojst".
Rojst - co znaczy?
Osoba, która była odpowiedzialna za nazwę serialu "Rojst" powinna dostać solidną podwyżkę, bo dopasowanie tej frazy do fabuły to strzał w dziesiątkę. Osoby, które od początku znały znaczenie tego słowa, z pewnością pochodzą z terenów graniczących z Litwą, bo to właśnie stamtąd zapożyczyliśmy to słowo. Co oznacza słowo "rojst"? Pochodzi od litewskiego wyrazu "raistas" i dosłownie oznacza bagno, mokradła lub miejsce pokryte mchem. Do niedawna było używane przez myśliwych i naukowców, lecz teraz stało się tak popularne, że niejednokrotnie można je usłyszeć na ulicy.
Dla przypomnienia akcja serialu kryminalnego toczy się w lesie, gdzie po obfitej powodzi wychodzą na jaw dawne tajemnice z czasów II wojny światowej. "Rojst" to słowo, które w idealny sposób opisuje fabułę serialu. Z jednej strony podkreśla miejsce akcji, z drugiej jest metaforą dla "bagna" w jakim żyją ludzie zamieszani w aferę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie w literaturze występuje słowo "rojst"?
Cofając się wiele lat wstecz można wyróżnić mnóstwo dzieł literackich, gdzie znalazło się słowo "rojst". Wplatanie tej frazy między zdania miało za zadanie wzbudzić ciekawość, tak by czytelnicy byli głodni kolejnych wersów. Przykładem popularnego pisarza, który dobrze wiedział, jak wykorzystać słowo "rojst" jest Wincenty Pol i jego dzieło "Pieśń o ziemi naszej". Zamiast pisać o grząskich bagnach, używał słowa "rojst", które nieco ubarwiło utwór literacki.
W dzisiejszych czasach "rojst" kojarzony jest wyłącznie z produkcją filmową. Warto znać dosłowne tłumaczenie tytułu, bo jest ono ważnym elementem serialu i już na samym wstępie informuje widza o tym, z czym przyjdzie się mu mierzyć podczas oglądania. Już wiesz, co oznacza słowo "rojst", a jeśli nie znasz powyższej produkcji filmowej, może warto to zmienić.