DomRośliny doniczkoweTania, łatwa w uprawie i cały rok obsypana kwiatami. Oto mała królowa parapetów

Tania, łatwa w uprawie i cały rok obsypana kwiatami. Oto mała królowa parapetów

Żyworódka jest niewielką, ale efektowną rośliną.
Żyworódka jest niewielką, ale efektowną rośliną.
Źródło zdjęć: © Pixabay | minka2507
14.02.2024 08:18

Żyworódka to niedoceniona roślina, która nie wymaga żadnej specjalistycznej pielęgnacji, a potrafi kwitnąć nieprzerwanie przez cały rok. Po sezonie wiele osób decyduje się na jej wyrzucenie, co jest dużym błędem. Wystarczy nieco się nią zająć, a powstanie z martwych i zakwitnie na nowo.

Kwitnące rośliny to nie tylko storczyk i grudnik, a mnóstwo kolorowych roślin, które są w stanie ożywić nawet najbardziej ponure wnętrza. Jednym z zapomnianych gatunków jest żyworódka, inaczej kalanchoe, która mimo niewielkiej sławy jest warta uwagi. Ma trzy cechy, które powinny cię przekonać do jej uprawy — długo kwitnie, kosztuje niewiele i jest bardzo łatwa w pielęgnacji.

Jak dbać o żyworódkę?

Zapewnienie odpowiednich warunków dla żyworódki nie jest trudne, lecz wymaga pewnego wyczucia. Ilość kwiatów i okres kwitnienia uzależniony jest od tego, jakie warunki do rozwoju jej zapewnisz. Najważniejsze jest odpowiednie stanowisko z rozproszonym światłem, które nie poparzy liści ostrymi promieniami. Temperatura w domu powinna wahać się między 18 a 25 stopni Celsjusza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żyworódka lubi żyzną, próchniczą ziemię, która jest zmieszana z piaskiem i żwirem. Dzięki temu jest bardziej przepuszczalna i lekka. Ma to związek z podlewaniem i zatrzymywaniem wilgoci. Jej mięsiste liście lubią gromadzić wodę, by w razie suszy mieć zapas na gorsze okresy. Jeśli zapominasz o regularnym podlewaniu, kalanchoe to przetrwa, lecz może się to odbić na późniejszym kwitnieniu. Żyworódka lubi wilgotne podłoże, lecz nie powinno się jej przelewać, bo może doprowadzić to do gnicia korzeni.

Co zrobić, gdy żyworódka przekwitnie?

Kiedy kwiaty już opadną, a roślinka przestanie być już taka atrakcyjna, nie rezygnuj z jej uprawy. Mnóstwo osób żyje w błędzie, że żyworódka jest rośliną jednosezonową i po przekwitnięciu należy ją wyrzucić, co jest kompletną bzdurą. W okresie wiosenno-letnim kwiatów będzie znacznie mniej, a związane jest to z dużym naświetleniem (więcej niż 12 godzin dziennie), które w tym przypadku nie działa na korzyść rośliny.

Żyworódka ma szansę ponownie zakwitnąć, lecz trzeba ją odpowiednio przygotować. Zaraz po tym, gdy zrzuci kwiaty, koniecznie przenieś ją do zimniejszego pomieszczenia, gdzie temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza. Przez okres 5-6 tygodni wystawiaj ją na światło na 8-10 godzin, by miała odpowiednie warunki do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Kiedy zobaczysz małe pączki, zwiększaj czas naświetlania.

  • Żyworódka to idealna roślina do małych przestrzeni.
  • Właściwie pielęgnowana żyworódka obsypuje się mnóstwem kwiatów.
  • Kwiaty żyworódki mają różne kolory.
  • Żyworódka jest mniej popularna od storczyka, a równie efektowna.
  • Liście żyworódki magazynują wodę.
  • Wielu myśli, że jest roślina jednosezonową, ale to nieprawda.
[1/6] Żyworódka to idealna roślina do małych przestrzeni.Źródło zdjęć: © Pixabay | kaboompics

Kiedy żyworódka rozkwitnie w pełni, koniecznie dbaj o to, by nie miała żadnych chorych liści i zwiędłych kwiatostanów. Trzeba je regularnie obrywać, a roślina dłużej będzie zdrowa i kwitnąca. Na sam koniec warto wspomnieć o tym, że kalanchoe łatwo rozmnażać. Wystarczy urwać młody pęd i wsadzić go do wilgotnej ziemi. Po kilku dniach wypuści pierwsze korzenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także