Balkon i ogródOgródTe rośliny budzą się do życia już w lutym. Zdobią ogród przed nadejściem wiosny

Te rośliny budzą się do życia już w lutym. Zdobią ogród przed nadejściem wiosny

Wiosenny kwiat.
Wiosenny kwiat.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ON-Photography
10.02.2024 08:16

Kwiaty w ogrodzie mogą pojawić się już początkiem lutego! Istnieje wiele gatunków, które rozpoczynają kwitnienie na początku roku, gdy zaczynają się pierwsze dodatnie temperatury. Jakie odmiany sadzić w ogrodzie, by mieć dostęp do kwiatów przez cały rok?

Mimo że na zewnątrz panują niskie temperatury, a nocą można odczuć lekkie przymrozki, widać już pierwsze oznaki wiosny. Dowodem na to są kwiaty, które budzą się do życia już w lutym, gdy reszta ogrodu znajduje się w zimowym spoczynku. Istnieje kilka odmian zimowych kwiatów, dlatego z pewnością znajdziesz coś, co wpadnie ci w oko.

Które kwiaty zobaczysz już w lutym?

Po nowym roku każdy z nas zaczyna odliczanie do wiosny, gdy świat ponownie obudzi się do życia. Każdy, najmniejszy promień słońca sprawia, że ludzie wychodzą ze swoich domów, a widok kwiatów w ogrodzie zaczyna napawać optymizmem. Choć wydaje ci się, że rośliny są jeszcze nie gotowe na kwitnięcie, to udowodnimy ci, że istnieją takie gatunki, których kwiaty zobaczysz już wraz z początkiem lutego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwszy gatunek, który zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie to rannik zimowy. Ten gatunek rośliny charakteryzuje się jaskrawożółtymi kwiatami, które mocno kontrastują z szarym krajobrazem w ogrodzie. Najlepiej, gdy sadzi się je grupami, wtedy kwiaty tworzą bogate i widoczne skupiska. Zaczynają kwitnąć w lutym, a kończą swój sezon w połowie marca.

Przebiśnieg to ten rodzaj kwiatu, który kojarzy nam się tylko z jednym. Jego nazwa nie jest przypadkowa, gdyż dosłownie oznacza "przebijać śnieg". Jeśli cebulki kwiatów zostaną zasadzone we wrześniu, możesz się spodziewać pięknej łąki białych dzwoneczków już z początkiem lutego.

  • Śnieżyca wiosenna.
  • Miłek amurski kwitnie w lutym.
  • Krokus złocisty.
  • Przebiśnieg to zimowy kwiat.
  • Rannik zimowy kwitnie w lutym.
[1/5] Śnieżyca wiosenna.Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Robert Schneider

Jakie zimowe kwiaty warto mieć w ogrodzie?

Jeśli lubisz widok przebiśniegów, to koniecznie zaopatrz się w śnieżycę wiosenną, która przypomina nieco kwiaty konwalii, lecz rośnie w nieco inny sposób. To bardzo mocna roślina, która wytrzyma lutowe chłody i nadmierną wilgoć. Jest to kwiat cebulkowy, dlatego musisz zadać o wsadzenie sadzonek z minimum półrocznym wyprzedzeniem, jeśli chcesz zobaczyć kwiaty na początku roku.

Marzysz, by twój ogród nabrał w lutym więcej kolorów? Zdecyduj się na posadzenie krokusa złocistego. Kwitnie nisko, lecz jeśli zasadzisz wiele sadzonek w małej odległości powstanie coś na wzór złocistej rabaty. Roślina jest wytrzymała, lecz może mieć problem z mrozami, dlatego dobrze ją nakrywać w chłodniejsze dni lutego.

Ostatnia roślina w tym zestawieniu to miłek amurski, który również charakteryzuje się żółtymi kwiatami. Dobrze znosi słońce i lepiej sadzić go w oświetlonym miejscu niżeli pod koronami drzew, gdzie nie będzie miał dostatecznych warunków do rozwoju. Kwiat jest mrozoodporny, a wszelkie spadki temperatury są mu obojętne, więc nie wymaga dodatkowego nakrycia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także