Balkon i ogródOgródMój ogród jest kolorowy cały rok. Sadzę rośliny, które kwitną zimą

Mój ogród jest kolorowy cały rok. Sadzę rośliny, które kwitną zimą

Kwiaty obsypane śniegiem
Kwiaty obsypane śniegiem
Źródło zdjęć: © Getty Images | balenabianca
28.12.2023 15:12

Istnieją pewne rośliny, które kwitną także zimą. Śnieg, niska temperatura i porywisty wiatr nie są dla nich przeszkodą do wypuszczania nowych pędów. Niektóre z nich doczekają się pięknie pachnących kwiatów. Jeżeli chcesz, by twój ogród tętnił życiem także zimą, koniecznie zaopatrz się w te gatunki.

Fani kwiatów z utęsknieniem czekają na wiosnę, gdy rozpoczyna się proces wegetacji, a rośliny zaczynają kwitnąć. Nim się tak stanie, czeka nas kilka miesięcy zimy, która do najłagodniejszych nie należy. Mimo to istnieją takie gatunki, które potrafią wydać kwiaty również zimą. Mowa o różnych krzewach i bylinach, którym niska temperatura nie przeszkadza w kwitnieniu. Sprawdź, na jakie gatunki zwrócić uwagę.

Rośliny kwitnące zimą

Chłodne miesiące powodują, że rośliny zapadają w stan spoczynku, a gdy temperatura zaczyna wzrastać, budzą się ponownie do życia. Jest tak w większości przypadków, ale jak wiadomo, zawsze są jakieś wyjątki. Istnieje kilka roślin, którym niestraszny mróz, a przy odpowiedniej pielęgnacji są w stanie wypuścić kwiaty, gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza kilku stopni.

Pierwszym przykładem takiej rośliny jest ciemiernik biały, czyli kuzyn gwiazdy betlejemskiej. Ta wieloletnia bylina bardzo często kwitnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, przez co nazywana jest różą grudniowych świąt. Jeśli zdarzy się, że panują silne mrozy, to swoje kwitnienie odbywa dopiero na przełomie lutego i marca. Kolejna propozycja to wrzośce, czyli roślina z gatunku wrzosowatych, która charakteryzuje się ciekawą budową kwiatów i liści. Wrzoścom wystarczy nieco słońca i mokra ziemia, a będą kwitły przez wiele zimowych tygodni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zimowe odmiany kwiatów

Następna roślina to oczary, czyli chiński krzak, który występuje w wielu odmianach i potrafi wznieść się na wysokość 3-4 metrów nad ziemią. Po nowym roku na ich gałęziach pojawiają się pierwsze zalążki kwiatów przypominające małe frędzle. Kwitną na przeróżne kolory, ale do tych najpopularniejszych zaliczamy żółty, pomarańczowy i czerwony. Kolejny chiński kwiat, który świetnie radzi sobie w niskiej temperaturze to zimowy kwiat wczesny. Ma postać krzaka z małymi, żółtymi kwiatami w kształcie dzwoneczków.

Rośliny kwitnące zimą.
Rośliny kwitnące zimą.© Freepik | wirestock

Jeśli jesteś fanem jaśminu, to ten z odmiany nagokwiatowej będzie idealny do twojego ogrodu. Jest to długie pnącze, które potrzebuje odpowiedniej podpory. Rekordowo przybiera nawet 4 metry wysokości. Zaczyna kwitnąć już w październiku, i utrzymuje się aż do kwietnia! Jedyna jego wada to brak zapachu, lecz rekompensatą są piękne słoneczne kwiaty, które przyciągają wzrok. Ostatnią propozycją na dziś jest kalina wonna, która rośnie w postaci krzewu. Jej liście przebarwiają się jesienią, a między grudniem a marcem pojawiają się pachnące, biało-różowe kwiaty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także