DomRośliny doniczkoweZamiokulkas też kwitnie! Zobacz, jak go zachęcić

Zamiokulkas też kwitnie! Zobacz, jak go zachęcić

Zamiokulkas cieszy się od lat niesłabnącą popularnością, ponieważ rośnie w każdych warunkach i jest odporny na nasze eksperymenty ogrodnicze. Wyróżnia się elegancko wyglądającymi mięsistymi liśćmi, przez co zawsze przykuwa uwagę. Nie każdy wie, że zamiokulkas może bujnie kwitnąć, a wystarczą do tego zaledwie trzy kroki.

Mój zamiokulkas wreszcie zakwitł
Mój zamiokulkas wreszcie zakwitł
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Kokhan O

06.02.2024 13:58

Wśród roślinomaniaków panuje przekonanie, że zamiokulkas rośnie najlepiej, kiedy o nim zapomnimy i będziemy dbać o niego tylko raz na jakiś czas. Roślina ta bardzo dobrze poradzi sobie bez długiego dostępu do światła oraz wody, co nie oznacza jednak, że to lubi. Jeśli chcemy, aby nasz zamiokulkas zakwitł, to musimy poświęcić mu odrobinę czasu i uwagi oraz mieć szczęście.

Co zrobić, aby zamiokulkas zakwitł?

Zamiokulkas naturalnie wypuszcza bujne kwiatostany, ale hodowany w warunkach domowych nie zawsze ma ku temu odpowiednie warunki. Z tego powodu warto mu je zapewnić oraz dać mu to, co dla niego najlepsze. Jego kwiatostany wytwarzają się w kształcie kolby oraz odznaczają się żółtym kolorem i długością do nawet 7 cm. W przeciwieństwie do pozostałych roślin doniczkowych zamiokulkas wypuszcza pąki prosto z bryły korzeniowej, a nie jak wiele osób myśli — na końcach liści.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zamiokulkas nie kwitnie?

Rosnący w Afryce zamiokulkas wypuszcza kwiaty podczas pory deszczowej, co jest dla nas ważną wskazówką w pielęgnacji. Dom to nie tropiki, co nie oznacza, że nie możemy zapewnić roślinie podobnych doznań. Odpowiednia wilgotność powietrza zachęci zamiokulkasa do wytwarzania pąków, a w tym celu pomoże nam nawilżacz powietrza. Dzięki niemu poziom wilgoci będzie wahać się między 50 a 60 proc., a nie jak do tej pory zaledwie 30 proc. Z pewnością wiele osób będzie miało wątpliwości, czy jest to bezpieczne rozwiązanie dla naszego zdrowia, ale nie ma powodów do obaw.

Czego jeszcze potrzebuje zamiokulkas do kwitnienia?

Jeśli twój zamiokulkas rośnie w najciemniejszym kącie pokoju, to masz gwarancję, że z pewnością nie zakwitnie. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kwiat ten potrzebuje promieni słonecznych przez prawie 16 godzin dziennie! Lepiej przestaw go na wschodni lub zachodni parapet albo zaopatrz się w dodatkowe oświetlenie, a szybko zobaczysz różnicę. Zamiokulkas to roślina, która potrzebuje również odpoczynku, aby zakwitnąć. Oznacza to tyle, że musisz dać mu czas na regenerację w niższych temperaturach oraz zadbać o to, aby go nie przelać. Zima i chłód z pewnością zachęcą roślinę do kwitnienia, a wystarczy postawić go na werandzie. 

Jeśli mimo starań zamiokulkas nie wypuszcza kwiatów, to oznacza, że przyda się mu przesadzanie. Do tego potrzebna będzie ziemia lekka oraz przepuszczalna, a najlepiej sprawdzi się ta dla sukulentów. Na dno doniczki koniecznie wrzuć keramzyt, który odprowadzi nadmiar wody. Nawożenie zamiokulkasa to również sekretna broń, po której zacznie wypuszczać pąki. Wystarczy przygotować odżywkę ze skórek po bananachtarget="_blank"> i podlewać nią roślinę przynajmniej raz na dwa tygodnie.