PoradySprzątanieTeściowa z zazdrością patrzy na biały silikon. Doczyszczam go bez wysiłku

Teściowa z zazdrością patrzy na biały silikon. Doczyszczam go bez wysiłku

Silikon to popularny wypełniacz, który ma za zadanie ukryć łączenia między płytkami a wyposażeniem łazienki. Jest odporny na wodę i środki czystości, lecz po czasie, zwłaszcza gdy go nie pielęgnujemy, może zmieniać barwę, a nawet zarosnąć grzybem. Aby do tego nie dopuścić, wykorzystaj produkt z łazienki.

Jak wyczyścić silikon w łazience?
Jak wyczyścić silikon w łazience?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Marcus Krauss

Świeżo zaaplikowany silikon jest biały i lśniący, dzięki czemu idealnie wtapia się w tło. Choć należy do materiałów wodoodpornych, to trzeba pamiętać, że z czasem wilgoć może powodować rozwijającą się pleśń, która zaczyna porastać paski silikonu. Jeśli dojdzie do powstania grzyba, jedynym ratunkiem będzie wymiana wypełnienia. O wiele lepiej, gdy zadbasz o silikon od samego początku. Podpowiemy ci, jakich produktów używać.

Czym wyczyścić silikon w łazience?

Istnieje mnóstwo sposobów na pielęgnacje silikonu. Możemy sięgnąć po domowe sposoby lub skorzystać z chemicznych środków do walki z grzybem i przebarwieniami. Jak to u nas bywa, zachęcamy cię do skorzystania z naturalnych metod, które są tańsze i bardziej sprzyjające środowisku, a przede wszystkim nie szkodzą człowiekowi. Sklepowe płyny to żrące detergenty, które mogą podrażniać skórę, wywoływać bóle głowy i nudności. Właśnie dlatego wykorzystanie silnej chemii to ostateczność, gdy wszystkie inne metody zawiodły!

Pierwsza, domowa metoda to wykorzystanie pasty do zębów, którą każdy z nas ma w swojej łazience. Produkt ma właściwości ścierne i wybielające, dzięki czemu usunie nawet niewidzialny nalot, a silikon stanie się jaśniejszy. Najlepiej wykorzystać do tego starą szczoteczkę do zębów, która wypoleruje przestrzeń między płytkami a sprzętem i dotrze w każdy zakamarek. Po skończonym szorowaniu zmyj resztki pasty i przetrzyj przestrzenie do sucha. Alternatywnym środkiem będzie mieszanka płynu do naczyń i odrobina soli kuchennej. W połączeniu utworzą coś na wzór peelingu, który usunie osad i resztki kosmetyków do mycia. Jego użycie jest dokładnie takie samo jak w przypadku pasty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Triki przydatne podczas sprzątania

Jak zabezpieczyć silikon przed pleśnią?

Częste oczyszczanie powierzchni to bardzo ważna kwestia, lecz przydałaby się również "bariera ochronna", dzięki której pleśni nie będzie w stanie się rozwijać. W domu masz przynajmniej dwa produkty, dzięki którym będzie w stanie utrzymać silikon w idealnym stanie przez długi czas. Jak to zrobić i czego użyć?

Najłatwiej nasączyć szmatkę odrobiną octu kuchennego i raz w tygodniu przetrzeć każdy pasek silikonu. Dzięki temu zabijemy wszystkie rodniki pleśni i nie dopuścimy do dalszego jej rozwoju. Druga metoda to wykorzystanie olejku z drzewa herbacianego. Tutaj również postępujemy w podobny sposób. Olejek kupisz w każdej aptece za mniej niż 10 zł. Warto w niego zainwestować, gdyż jest to wspaniały produkt, który działa bakteriobójczo i antygrzybiczo, a przy tym jest naturalny i w pełni bezpieczny.