DomOzdoby i dekoracjeRobię pobudzający koktajl. Trzykrotka rośnie jak złoto

Robię pobudzający koktajl. Trzykrotka rośnie jak złoto

Wraca moda na Trzykrotkę.
Wraca moda na Trzykrotkę.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Victoria

20.01.2024 08:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedyś pokochały ją nasze babcie. Teraz kolej na nas. Ta roślina to prawdziwy skarb. Nie tylko oczyści powietrze, ale również przepięknie wzbogaci wnętrze. Jej największym walorem są kolorowe liście. Stwórz domowy nawóz i zadbaj, aby rosła jak na drożdżach!

Moda wraca jak bumerang. Świadczy o tym, chociażby obecna popularność trzykrotki. Roślina ta kiedyś była niezwykle popularna w polskich domach. Teraz znowu zyskała rzesze fanów. Trudno się dziwić skoro trzykrotki to bardzo piękne i przydatne kwiaty. Roślina ta oczyszcza powietrze z toksyn takich jak: benzen, formaldehyd, ksyleny, toulen oraz trichloroetylen. Dodatkowo jest mało wymagająca w uprawie. Może stać w dowolnym pomieszczeniu, o ile nie ma w nim przeciągów.

Co musisz wiedzieć o trzykrotce?

Trzykrotka inaczej tradeskancja, to rodzaj rośliny z klasy jednoliściennych. Wywodzi się z rodziny komeliowatych (Commelinaceae) pochodzących z Ameryki. Należy do nich około 70 gatunków roślin występujących od południowej Kanady do północnej Argentyny. Wyróżnia się pięknymi i kolorowymi liśćmi. Warto również wspomnieć, że trzykrotka wypuszcza płożące pędy, które mogą osiągnąć długość nawet do 1 metra.

Uprawa trzykrotki

Jest to roślina, która wymaga bardzo mało pomocy w uprawie. Tak naprawdę jest odporna na nasłonecznienie i nie przeszkadza jej również półmrok. Potrafi się przystosować do warunków. Jeśli chcemy, aby nasza trzykrotka rosła szybko, to należy zapewnić jej żyzne i przepuszczalne podłoże. Trzeba również pamiętać, że tę roślinę przesadza się tylko w skrajnych przypadkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trzykrotka dobrze rozwija się nawet w ciasnych doniczkach. Jeśli chodzi o podlewanie to ważne, aby było regularne i niezbyt obfite. Pamiętaj, że ziemia powinna być jednak stale lekko wilgotna. Trzykrotka wiosną i latem ma duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego też w sezonie wegetacyjnym warto ją dobrze odżywiać. Powinno się to robić nawet co dwa tygodnie. Idealnym do tego rozwiązaniem będzie domowy i sprawdzony specyfik.

Ekologiczny nawóz z banana

Domowy nawóz z banana, to idealny sposób na wykorzystanie resztek. Ten świetnie pobudzający koktajl jest dla roślin źródłem potasu, fosforu, magnezu oraz azotu. Dzięki tym cennym składnikom odżywczym wzmocniony zostaje system korzeniowy, zwiększa się odporność kwiatów na choroby, zostaje pobudzone tempo wzrostu oraz zagęszczają się liście. Jak przygotować domowy nawóz z banana? To bardzo proste.

Na początek trzeba zacząć od dokładnego oczyszczenia skórek. Najlepiej namoczyć je w rozworze letniej wody i sody oczyszczonej. Na 1 litr płynu wystarczy dodać dwie łyżeczki sody. Dla lepszego efektu warto zostawić skórki banana w roztworze na około 10 minut. Następnie trzeba pokroić skórki na mniejsze kawałki i wrzuć je do litrowego słoika. Kolejnym etapem będzie zalanie ich wodą. Po odczekaniu 48 godzin odżywka jest gotowa do użycia. Pamiętaj jednak, aby przed podlaniem trzykrotki, rozcieńczyć ją z wodą w proporcji 1:1. Dla wygody najlepiej przelej swój gotowy koktajl do butelki z atomizerem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także