PoradySprzątanieTikToka opanował trend "maniakalnego sprzątania". Eksperci są zaniepokojeni

TikToka opanował trend "maniakalnego sprzątania". Eksperci są zaniepokojeni

Spotkałeś się kiedyś z terminem "maniakalne sprzątanie"? Mowa o nowym trendzie z TikToka, gdzie ludzie pokazują godziny spędzone na szorowaniu powierzchni kosztem jedzenia i wody. Ich zdaniem wpadanie w taki stan to naturalna sprawa. Eksperci przestrzegają przed takim działaniem i nawołują do powstrzymania się od odtwarzania trendu, który niesie poważne zagrożenie dla zdrowia.

Kobieta szoruje podłogę na kolanach
Kobieta szoruje podłogę na kolanach
Źródło zdjęć: © Getty Images | Andrii Zorii

02.02.2024 | aktual.: 02.02.2024 16:33

Maniakalne czyszczenie jest porównywane do impulsu, który nakazuje nam porzucenie wszystkich czynności i rozpoczęcie generalnego sprzątania domu. Nie brzmi to źle, lecz pod przykrywką porządku kryje się straszliwa prawda. Ludzie sprzątają do utraty tchu, aż padają ze zmęczenia. Poza wycieńczeniem organizmu może dojść do problemów z psychiką. Jak temu zaradzić?

Maniakalne sprzątanie staje się niebezpiecznym trendem

Każdy z was wie, że internet jest w stanie zmienić nasze postrzeganie świata. Mania sprzątania wydaje się czymś dobrym. To w końcu coś pożytecznego, co ma pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Niektórzy mogą wziąć przykład z internetowych filmików. To przecież ciekawy trend, który czegoś nas uczy. Prawda?

Eksperci mają co do tego zupełnie inne zdanie. Impulsywne łapanie za środki czystości nie jest czymś, co powinniśmy praktykować w swoim życiu. Może być to przejaw choroby psychicznej, która uaktywnia się za pomocą silnego bodźca. On nakazuje nam znalezienie zajęcia, które odciągnie nasze myśli od prawdziwego problemu.

Sprzątanie przez kilka godzin (parę razy w tygodniu) nie jest normalne i może powodować mnóstwo problemów z emocjami, które kotłują się w naszej głowie. Jeśli masz tendencje do maniakalnego sprzątania, musisz sporządzić plan i dokładnie rozpisać, kiedy należy poświęcić czas na porządkowanie domu. Wykonanie go jest banalnie proste, a to właśnie on powstrzyma nas od podejmowania impulsywnych kroków w ciągu dnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak obmyślić plan sprzątania domu?

Utworzenie harmonogramu to krok, który pozwoli ci zapanować nad impulsywnymi działaniami, które rujnują twój dzień i narażają zdrowie. Rutyna bywa lekarstwem dla osób z ADHD, które wykazują tendencje do podobnego zachowania. W tym wypadku stworzenie planu tygodnia pomoże ci zapanować nad maniakalnym sprzątaniem.

Poświęć jeden dzień w tygodniu na obmyślenie skutecznego harmonogramu. Wypisz godziny pracy, umówione spotkania, zaplanuj czas na zakupy, aktywności fizyczne i odpoczynek. Czas, który ci pozostał, przeznacz na sprzątanie. W każdej rubryce wpisz jakim pomieszczeniem się zajmiesz, jakie działania podejmiesz, a także ile dokładnie ci to zajmie. Kiedy nadejdzie dzień sprzątania, kurczowo trzymaj się planu.

Maniakalne sprzątanie uaktywnia się w momencie doznania silnego bodźca, więc gdy poczujesz potrzebę złapania za szczotkę i detergenty spróbuj się uspokoić. Po kilku minutach emocje opadną, a ty zaczniesz trzeźwo myśleć. Przypomnij sobie o swoim planie i nie łam postawionych celów.