PoradyOrganizacjaTo ostatni dzień, by rozebrać choinkę! Sprawdź, dlaczego jutro będzie za późno

To ostatni dzień, by rozebrać choinkę! Sprawdź, dlaczego jutro będzie za późno

Kiedy rozebrać choinkę?
Kiedy rozebrać choinkę?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Dusan Stankovic

02.02.2024 17:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zastanawiasz się, kiedy rozebrać choinkę? To ostatni dzwonek! Istnieje kilka dat, które sugerują pozbycie się świątecznego drzewka, a dzisiaj mija ostatni termin, w jakim możesz to zrobić. Co mówi tradycja i dlaczego rozbieranie choinki w tym dniu jest tak ważne? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

Choć większość z nas rozbieranie choinki ma już dawno za sobą, to w dalszym ciągu są takie osoby, które nie miały czasu ani chęci, by pozbyć się drzewka. Dziś mija ostatni dzwonek na uprzątnięcie świątecznej ozdoby. Jutro może być już za późno! Datowanie jest związane z pewną tradycją, którą warto przestrzegać. Dowiedz się, dlaczego to takie ważne a przy okazji sprawdź co zrobić z żywym iglakiem.

Kiedy rozebrać choinkę?

Tradycja katolicka nakazuje rozebranie choinki w trzech terminach. Każdy z nich jest związany ze szczególnym świętem, jakie powinni obchodzić katolicy. Mowa o następujących terminach.

  • Święto Trzech Króli, inaczej zwane Uroczystością Objawienia Pańskiego, które obchodzimy 6 stycznia. To pierwsza data, która nawołuje do zakończenia sezonu świątecznego. Jeśli jest to dla ciebie zbyt wcześnie, by pożegnać się z drzewkiem, możesz poczekać z tą decyzją.
  • Niedziela Chrztu Pańskiego to święto ruchome, które wypada w pierwszą niedzielę po 6 stycznia. W tym roku był to 7 stycznia. Mało osób wie o tym dniu, dlatego warto o nim wspomnieć, bo to druga data, kiedy możemy rozebrać choinkę.
  • Święto Ofiarowania Pańskiego (inaczej Święto Matki Boskiej Gromnicznej) przypada na 2 lutego i to właśnie wtedy mija ostatni dzwonek na pozbycie się ozdób świątecznych. Ciekawostką jest, że właśnie tego dnia rozbiera się choinkę na placu św. Piotra w Watykanie. To swego rodzaju pożegnanie bożonarodzeniowego symbolu. Tradycja nakazuje, by nie przetrzymywać choinki dłużej, niż robi to Watykan.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co zrobić z choinką po świętach?

W zależności od tego, jaką choinkę posiadasz, możesz ją wykorzystać na różne sposoby. Sztuczne drzewko najczęściej ląduje na strychu, a ozdoby w kartonach. W przypadku choinki w doniczce możemy przesadzić ją do ogrodu lub ustawić na balkonie. W następnym sezonie bardzo łatwo ją wykopać i umieścić w doniczce, by ponownie ozdabiała nasze wnętrza.

Drzewka bez korzeni nie mają szans na przeżycie do następnych świąt, dlatego trzeba coś z nimi zrobić. Jeśli masz przydomowy kompostownik, możesz pociąć drzewko na małe kawałeczki i zmieszać z resztą opadów. W przypadku mieszkańców bloków istnieją specjalne wywózki choinek. Wystarczy dowiedzieć się którego dnia będą zabierane z pobliskiej okolicy. Niektórzy wykorzystują gałązki do tworzenia podpór kwiatowych, gdyż materiał jest elastyczny i w pełni naturalny. Jest wiele opcji, a najlepiej wybrać tą, która wydaje ci się najbardziej praktyczna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także