DomRośliny doniczkoweWeź pestkę i posadź w ziemi. Żadne drzewko nie pachnie bardziej rześko

Weź pestkę i posadź w ziemi. Żadne drzewko nie pachnie bardziej rześko

Cytrusowe drzewko hoduje samodzielnie z pestki
Cytrusowe drzewko hoduje samodzielnie z pestki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

30.01.2024 09:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cytryna od lat jest popularnym owocem, który sprawdzi się do większości napojów oraz dań. Wielu kupuje je na kilogramy, aby zawsze była świeża i gotowa do użycia. A gdyby tak mieć własne cytrynowe drzewko w domu? Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz marzył o jego samodzielnej hodowli, a wystarczy nam... pestka.

Drzewka cytrynowe nie są naturalne dla naszego klimatu, przez co mało kto decyduje się na ich uprawę. Nie oznacza to jednak, że mamy z nich rezygnować na rzecz sklepowych owoców, które bardzo często zamiast witamin posiadają szkodliwą chemię. Dziś dowiesz się, jak spełnić swoje marzenia o tej egzotycznej roślinie, którą w prosty sposób możesz wyhodować.

Jak mieć cytrusowe drzewko w domu?

Do uprawy dorodnych i żółtych cytryn potrzebne są nam nasiona tych owoców, a w zasadzie pestki. Możesz też zdecydować się na szybszą opcję i zakupić małą sadzonkę drzewka cytrynowego, ale nie da ona tyle satysfakcji, co samodzielnie wyhodowana roślina z pestki. Ten proces wcale nie jest trudny, co nie oznacza, że cytryny będziemy zrywać od razu koszami. Do uprawy drzewka cytrynowego warto uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z jednej niepozornie wyglądającej pestki cytryny można uzyskać cytrusowe drzewko, które będzie wyglądało uroczo i egzotycznie w naszym wnętrzu. Po zakupie cytryny wystarczy pozostawić jedną lub kilka pestek, a następnie je umyć i po prostu zasadzić do ziemi. Najlepiej potraktować hodowlę drzewka cytrynowego, jak każdą inną rozsadę, która potrzebuje regularnego zraszania. Dzięki temu po pewnym czasie naszym oczom ukaże się sadzonka, którą będzie można przesadzić do odpowiedniej dla niej ziemi oraz doniczki.

Jak uprawiać cytrusowe drzewko?

Jak każda inna roślina — potrzebuje wody, odpowiedniej temperatury oraz promieni słonecznych do odpowiedniego wzrostu. Najlepiej cytrusowemu drzewku będzie w dobrze przepuszczalnej ziemi z drenażem oraz na stanowisku ciepłym i jasnym np. na południowym parapecie. Nie można w jego hodowli zapomnieć o regularnym podlewaniu, szczególnie kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Jeśli roślina jest mocno wyeksponowana na słońce, to warto ją zraszać wodą przynajmniej raz dziennie. Dzięki temu promienie słoneczne nie poparzą jej liści, a w zimie nie zalęgną się w niej szkodniki np. przędziorki.

Jeśli zdarzy się nam raz na jakiś czas zapomnieć o podlaniu lub zraszaniu drzewka, to roślina przeżyje, ale może to odchorować. Kiedy cytrusowe drzewko ma zbyt mało wilgoci, osiada na nim kurz, a szczególnie przykleja się do jego egzotycznych listków. Wtedy pozostaje je porządnie wyczyścić lub opłukać pod bieżącą wodą. Nie bez znaczenia w domowej uprawie tej wyjątkowej rośliny jest regularne nawożenie, a do tego przydadzą się domowe specyfiki za grosze. Odżywka z drożdży lub banana błyskawicznie przyśpieszy wzrost drzewka cytrynowego, a przy okazji sprawi, że cały proces będzie dla ciebie jak pestka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także