PoradySprzątanieTy też masz w domu te trzy składniki. Umyj nimi lodówkę, a oślepi cię czystością

Ty też masz w domu te trzy składniki. Umyj nimi lodówkę, a oślepi cię czystością

Od lat w ten sposób czyszczę swoją lodówkę.
Od lat w ten sposób czyszczę swoją lodówkę.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
01.02.2024 19:15, aktualizacja: 01.02.2024 19:34

Sprzątanie nigdy nie jest przyjemnym obowiązkiem, a szczególnie kiedy czeka na nas znienawidzone mycie lodówki. Wielu unika tego zabiegu jak ognia, przez co z urządzenia wydobywa się niezbyt przyjemny zapach, który przecież sam nie zniknie. Wcale nie trzeba do tego drogiej i agresywnej chemii, a domowych game changerów z kuchennej szafki.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kluczem do dobrze działającej oraz czystej lodówki jest jej regularne czyszczenie. Dzięki temu będzie o wiele łatwiej oraz wygodniej z niej korzystać, a przy tym rachunki za energię spadną. Według ekspertów powinno się myć lodówkę przynajmniej dwa razy do roku, ale wszyscy doskonale wiemy, że w praktyce często tak nie jest. W ten sposób bez wysiłku doczyścisz to urządzenie.

Dlaczego warto regularnie myć lodówkę?

W ostatnich latach niezwykłą popularnością cieszą się lodówki z systemem "no frost", który wykonuje rozmrażanie urządzenia za nas. W starszych modelach chłodziarek niestety trzeba sporo natrudzić, aby usunąć nadmiar szronu lub lodu. Nie oznacza to jednak, że ze względnie nową lodówką nie musimy nic robić, tak jak wiele osób myśli. Regularnie czyszczona chłodziarka będzie o wiele lepiej spełniać swoją funkcję, jak również zacznie pobierać mniej energii, co szybko odczujemy w domowym budżecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli zauważyłeś, że od pewnego czasu twoja lodówka nie pracuje, jak powinna, a przy tym po otwarciu jej drzwiczek tracisz apetyt, to jasny sygnał, że pora na jej czyszczenie. Do sprzątania powinien zachęcić też fakt, że lodówka źle pracuje, kiedy jest zapchana po brzegi. Wtedy nawet najnowocześniejsza technologia nie pomoże, ponieważ nie ma wewnątrz prawidłowej cyrkulacji powietrza. Już po kilku miesiącach takiego używania chłodziarki możesz się gorzko rozczarować, kiedy zacznie się ona psuć.

Domowe sposoby na mycie lodówki

Z pewnością już teraz zastanawiasz się, jakie detergenty do czyszczenia lodówki sprawdzą się najlepiej i wcale nie są to te ze sklepu. Bardzo często poza wysoką ceną oraz zapewnieniami producenta nie mają one zbyt wiele do zaoferowania, a mogą jedynie pogorszyć stan i wygląd lodówki. O wiele lepiej całkowicie z nich zrezygnować na rzecz bezpiecznych, naturalnych, skutecznych, a przede wszystkim tanich zamienników.

Mieszanka wody z octem spirytusowym w proporcji 1:1 zdziała cuda i wcale nie chodzi o czyste półki i ścianki urządzenia. Ten domowy preparat z łatwością pozbędzie się zalążków pleśni z zakamarków lodówki, a przy tym kosztuje zaledwie kilka złotych. Równie skuteczna okazuje się pasta z sody oczyszczonej i wody, która do sprzątania lodówek po prostu wymiata i usuwa charakterystyczny nieprzyjemny zapach! Po jej życiu wystarczy przetrzeć wnętrze chłodziarki suchą ściereczką. Tak samo zadziała sok z cytryny, który ma właściwości wybielające i odświeżające.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także