PoradySprzątanieW większości mikrofalówek zarasta brudem. Pewnie też nie wiedziałeś, że trzeba go myć

W większości mikrofalówek zarasta brudem. Pewnie też nie wiedziałeś, że trzeba go myć

Odpowiednie czyszczenie mikrofalówki jest bardzo ważne.
Odpowiednie czyszczenie mikrofalówki jest bardzo ważne.
Źródło zdjęć: © Getty Images | golibtolibov
10.02.2024 11:59, aktualizacja: 10.02.2024 14:12

Mikrofalówka to jedno z najbardziej niezastąpionych urządzeń w wielu domach. Częste podgrzewanie w niej potraw powoduje jednak liczne zabrudzenia. W szczególności warto zwrócić uwagę na umycie jednej części. Sprawdź, czy dobrze czyścisz filtr przeciwtłuszczowy!

W Polsce istnieje spora grupa przeciwników podgrzewania potraw w kuchence mikrofalowej. Według nich urządzenie to może wpływać na smak oraz jakość jedzenia. Na szczęście według ekspertów, nie ma dowodów na to, że dania podgrzewane w mikrofalówce są w jakiś sposób szkodliwe dla zdrowia. Na pewno jest to bardzo szybkie i wygodne urządzenie. Przygotowywanie lub podgrzewanie jedzenia w kuchence mikrofalowej pozwala zaoszczędzić dużo czasu w kuchni. Urządzenia te są uwielbiane zwłaszcza przez studentów oraz pracowników różnych biurowców. Częste używanie mikrofali wiąże się jednak z powstawaniem różnych zabrudzeń. Pamiętaj, że mikrofale tak jak kuchenkę indykcyjną lub gazową należy regularnie czyścić.

Czy wiesz o istnieniu filtrów w swojej mikrofalówce?

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, chcąc dokładnie wyczyścić zabrudzenia ze kuchenki mikrofalowej, jest usunięcie wszelkich zaschniętych resztek z wnętrza urządzenia. Większość osób przy myciu mikrofali skupia się jednak głównie na czyszczeniu ścianek oraz szybce. To błąd, ponieważ przez to pomijana jest bardzo ważna część. Mowa o filtrze przeciwtłuszczowym kuchenki mikrofalowej. Należy go regularnie i dokładnie czyścić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pamiętaj jednak, że twoja kuchenka mikrofalowa może być wyposażona również w filtr węglowy. Jego pod żadnym pozorem nie należy czyścić. Spokojnie, tak naprawdę tylko kuchenki mikrofalowe o większym zasięgu mają wmontowane filtry węglowe. Jeśli więc masz model mikrofali, który znajduje się na blacie, to nie musisz się nim martwić. Każda domowa mikrofala posiada jednak wspomniany wcześniej filtr tłuszczowy. Część tą należy regularnie i dobrze czyścić.

Jak zlokalizować filtr w kuchence mikrofalowej?

Zdecydowana większość producentów mikrofali zaleca czyszczenie filtra przeciwtłuszczowego kuchenki co około jeden do trzech miesięcy. Oczywiście duże znaczenie ma również częstotliwość korzystania z urządzenia. Jak zlokalizować filtr w kuchence mikrofalowej? Filtr przeciwtłuszczowy zazwyczaj znajduje się na spodzie urządzenia. Jest łatwy do wyjęcia. Zanim to jednak zrobisz, pamiętaj koniecznie o zapoznaniu się z instrukcją obsługi urządzenia oraz o odłączeniu kuchenki mikrofalowej od prądu. Większość filtrów przeciwtłuszczowych wysuwa się od razu, choć w przypadku niektórych modeli konieczne może być wcześniejsze odkręcenie śrub mocujących.

Jak skutecznie wyczyścić filtr przeciwtłuszczowy?

Po ostrożnym wymontowaniu filtra z mikrofali należy napełnić swój zlew lub umywalkę gorącą wodą. Następnie trzeba dodać do tego jedną lub dwie krople płynu do mycia naczyń, wrzucić tam filtr i poczekać, aż będzie można łatwo wytrzeć brud.

Jeśli zabrudzenia nie znikną, to do wcześniej przygotowanej mieszanki w zlewie należy dodać 1/4 szklanki sody oczyszczonej oraz mydło. Filtr powinien tym trochę nasiąknąć. Dodatkowo możesz go także spróbować delikatnie wyszorować starą szczotką do zębów. Kiedy będzie wreszcie czysty, trzeba go przepłukać ciepłą wodą. Na koniec wysuszony na powietrzu filtr powinien być od nowa zamontowany w kuchence mikrofalowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także