Balkon i ogródOgródWkrótce forsycja obsypie się kwiatami. Żeby nie zmarniała, musisz wiedzieć, kiedy przyciąć

Wkrótce forsycja obsypie się kwiatami. Żeby nie zmarniała, musisz wiedzieć, kiedy przyciąć

Ten krzew to symbol zbliżającej się wiosny oraz świąt Wielkanocnych, a żółte urocze kwiatostany pojawią się już za kilka tygodni. Zanim forsycja zacznie kwitnąć, warto wiedzieć, jak o nią odpowiednio zadbać. Dzięki prostemu zabiegowi twoje żółte krzewy będą bujnym obiektem żółtej gorączki sąsiadów. Jak i kiedy przyciąć forsycję?

Co sezon w ten sposób przycinam forsycję.
Co sezon w ten sposób przycinam forsycję.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | encierro

Forsycja jest bardzo wdzięczną rośliną ogrodową, która przepięknie prezentuje się wczesną wiosną. Można sadzić ten krzew pojedynczo lub zdecydować się nawet na żółty żywopłot, a możliwości wykorzystania forsycji nie brakuje. Krzew ten jest idealny dla słabo doświadczonych ogrodników, a przy tym nie wymaga wielkiego nakładu czasu i pracy. W uprawie forsycji ważne jest wiosenne cięcie jej pędów. Sprawdź, jak wykonać je prawidłowo, aby cieszyć się żółtymi kwiatostanami.

O czym pamiętać przy uprawie forsycji?

Sadzonki forsycji powinno się umieszczać w wilgotnej, ale żyznej glebie najlepiej o obojętnym lub neutralnym odczynie pH. Dzięki temu młody krzew zacznie rosnąć zdrowo, co zaprocentuje w przyszłości wiosennym obsypaniem się kwiatami. Kluczowe dla forsycji jest także to, aby miała dobry dostęp do światła, ponieważ w cieniu nie rozwija się zbyt efektownie, czyli wydaje bardzo marne kwiatostany. Równie niekorzystnie na krzewy forsycji wpływają przeciągi, ale za to rośliny te wyróżniają się mrozoodpornością, dzięki czemu niestraszna im zima.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

10 trików ogrodniczych, po których rośliny rosną jak szalone!

Podlewanie forsycji to kwestia, o  której możesz zapomnieć, ponieważ dorosła roślina pobiera wodę oraz składniki odżywcze z gleby. Zupełnie inaczej jest w przypadku młodych sadzonek forsycji, które wymagają regularnego nawadniania, aby mogły się dobrze ukorzenić. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem tego żółtego krzewu, to koniecznie musisz pamiętać o regularnym ściółkowaniu. Dzięki temu z ziemi nie będzie odparowywać woda oraz zniwelujesz wzrost chwastów.

Kiedy i jak przycinać forsycję?

Forsycje powinieneś przycinać od razu po jej przekwitnięciu, ale przed pojawieniem się na gałęziach krzewu liści. Dzięki temu dotrzesz sekatorem do wszystkich chorych oraz starych pędów forsycji. W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na te, przez które krzew traci zwartą formę. Wczesna wiosna będzie idealnym terminem na cięcie forsycji, a warto powtarzać je co roku w tym samym czasie. To ogromnie wpłynie na jej kondycję i efektowność kwitnienia.

Najlepiej ucinać gałęzie forsycji na wysokości 1/3 ich długości, a z tych większych odciąć nawet połowę. Zanim złapiesz za sekator, koniecznie przyjrzyj się, gdzie na krzewie forsycji znajduje się młody pąk, ponieważ zawsze musisz ciąć nad nim. Dzięki temu nie tylko uformujesz forsycję w dowolny kształt, ale sprawisz, że będzie jednym wielkim, żółtym, wiosennym kwiatem na wszystkich gałęziach.