InspiracjeMiejscaTuryści przesadzili. Japońskie miasto zamyka kultową dzielnicę gejsz

Turyści przesadzili. Japońskie miasto zamyka kultową dzielnicę gejsz

Dzielnica gejsz zamknięta dla turystów.
Dzielnica gejsz zamknięta dla turystów.
Źródło zdjęć: © Getty Images | JulieanneBirch
13.03.2024 11:22

Wyjazd do Japonii to niezapomniane przeżycie zwłaszcza dla osób z Europy, które po przekroczeniu granic Azji spotykają się z niesamowitą kulturą wschodu. Czasami jednak ta fascynacja zaczyna się robić nieco toksyczna. Dowodem na to jest zachowanie turystów w Kioto. Dzielnica gejsz w tym mieście zostanie zamknięta dla obcokrajowców, a wszystko w imię bezpieczeństwa kobiet.

Japonia kojarzona jest z kwiatami wiśni, mangami, a także gejszami, które w ostatnim czasie stają się obiektem ataków ze strony turystów. Do konfrontacji dochodzi w dzielnicy gejsz, Gion. Jest to historyczne miejsce, co sprawia, że znajduje się na mapie zwiedzania wielu obcokrajowców. W ostatnim czasie ludzie posunęli się o krok za daleko i zaczęli wchodzić na prywatne posesje, co nie podoba się mieszkańcom tej okolicy. Władze powiedziały dość i wprowadziły stosowne zakazy w dzielnicy gejsz.

Jaką mają rolę współczesne gejsze?

Wchodząc do dzielnicy gejsz, Gion zaczynasz się zastanawiać, czy przypadkiem nie trafiłeś do innego uniwersum. Architektura i wygląd osób zamieszkujących tę okolicę jest zupełnie inna od tego, co widzi na co dzień przeciętny mieszkaniec Europy. Gejsze i bogaci są tam na porządku dziennym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gejsza, czyli inaczej "człowiek sztuki" to postać, która zapisała się w historii już ponad 300 lat temu. Jak sama nazwa wskazuje, takie kobiety są mocno związane ze sztuką, co widać po ich wyglądzie i tradycyjnym stroju. Gejsze wynajmuje się jako kobietę do towarzystwa, lecz nie w charakterze seksualnym, a jako "ozdobę", która zapewnia miłą atmosferę przy stole. Gejsze mają nienaganne maniery, są wyedukowane i tajemnicze. Dzielnica gejsz to ich azyl i miejsce działalności. Japonia jest dumna z tego, że kobiety po tylu latach nadal utożsamiają się z dawną kulturą i godnie reprezentują kraj.

Wynajęcie gejszy nie jest proste i wymaga koneksji, dlatego widok przebranych kobiet w towarzystwie biznesmenów i polityków nie jest niczym zaskakującym. Dla osób wychowanych w kulturze zachodu wynajmowanie ludzi jest co najmniej dziwne, lecz w Japonii to zupełnie normalna praktyka, a wiele kobieta stara się o posadę gejszy.

Dlaczego dzielnica gejsz została zamknięta dla turystów?

Japonia to kraj, gdzie gejsze spotyka się jedynie w konkretnych miejscach. Kioto, dawna stolica kraju kwitnącej wiśni ma pewną historyczną część miasta, gdzie mieszka większość artystek. Można tam zobaczyć wiele historycznych budowli np. machia, czyli tradycyjne drewniane domki, które tworzą unikatowy krajobraz urbanistyczny. To właśnie tam istnieją ekskluzywne restauracje ochaya, gdzie organizowane są specjalne spotkania z udziałem gejsz.

Opis miejsca zachęca do zwiedzania, lecz jak się okazuje pewne różnice kulturowe, są nie do przeskoczenia. Turyści zaczęli zalewać tę okolicę, aż doszło do kilku nieprzyjemnych incydentów, które sprawiły, że władze Kioto postanowiły, że dzielnica gejsz zostaje zamknięta dla odwiedzających. Artystki skarżą się na nachodzenie prywatnych posesji, wymuszanie zdjęć, brak prywatności czy zniszczenie drogich strojów.

Władze Kioto nie mogą zaakceptować takiego zachowania przyjezdnych, dlatego w trosce o dobro kobiet, dzielnica gejsz zostaje zamknięta dla turystów od 1 kwietnia 2024 roku. Na teren Gion mogą wejść jedynie mieszkańcy, gejsze i stali klienci. Dla przyjezdnych dostępna będzie tylko główna ulica — Hanamikoji. Władze mają nadzieje, że takie działanie zapewni bezpieczeństwo artystek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także