NewsyUdawał niewidomego ponad 30 lat. Wydało się przez bankomat

Udawał niewidomego ponad 30 lat. Wydało się przez bankomat

Ten niewidomy oszust tylko blefował.
Ten niewidomy oszust tylko blefował.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | hedgehog94
13.02.2024 14:15

Ten 84-letni Włoch wymyślił sobie niezły sposób na życie, a wszystko przez to, że był niewidomy. Jak na osobę z niepełnosprawnością bez problemu spacerował po ulicach, czytał nekrologii, a nawet korzystał z bankomatu. Przez 34 lata ten sprytnie wyprowadzał urzędników i służby w pole, ale teraz przejrzy na oczy.

Niewidomi w Polsce to koło 100 tysięcy osób, a blisko 1,8 miliona Polaków zmaga się z dysfunkcjami wzroku. Na całym świecie niewidomych jest aż 36 milionów osób, a według badaczy ta liczba ma się zwiększyć do 115 milinów w roku 2050! Te dane są niepokojące, ale mało kto wpadłby na pomysł, aby podszywać się pod osobę z niepełnosprawnością. Taka sytuacja przywodzi nam na myśl żart lub mało śmieszną fabułę komedii, ale historia z niewidomym oszustem jest prawdziwa.

Jak niewidomy Włoch oszukiwał 34-lata?

Historia niewidomego naciągacza miała miejsce w Circie, w Piemoncie, na północy Włoch. Schorowany od lat mężczyzna bardzo podupadł na zdrowiu — zaczął tracić wzrok. W 2020 roku był już całkowicie niewidomy, co oznaczało, że wymaga opieki włoskich służb społecznych, a państwo ma obowiązek wypłacać mu rentę inwalidzką. Lata mijały, a mężczyzna radził sobie z codziennością całkiem dobrze, co całkowicie go zgubiło.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niewidomym mężczyzną zaczęła interesować się lokalna opieka społeczna oraz karabinierzy, którzy zaczęli obserwować seniora. Bardzo szybko okazało się, że 84-latek bez większego trudu spaceruje i sprawnie omija przeszkody, czyta nekrologii, a nawet potrafi korzystać z bankomatu. Z tych powodów służby zaczęły wątpić w niepełnosprawność mężczyzny, ponieważ jako osoba całkowicie niewidoma nie mógłby wykonywać tych czynności z taką pewnością.

Co dalej z niewidomym oszustem?

Błyskawicznie postawiono mężczyźnie zarzut oszustwa, a całą sprawę skierowano do prokuratury. Wtedy śledczy zaczęli weryfikować dokumentację medyczną 84-latka i bardzo szybko dotarli do dwóch lekarzy. Okazało się, że to właśnie oni od 34 lat wystawiali seniorowi zaświadczenia okulistyczne, dzięki którym otrzymał stopień niepełnosprawności oraz rentę. Dzięki tym dowodom prokurator wniósł wniosek o skonfiskowanie całego majątku oraz mieszkania rencisty. To jednak nie najboleśniejsza kara, ponieważ nasz rencista będzie musiał oddać państwu wszystkie pieniądze, jakie otrzymywał przez 34 lata!

Według włoskich mediów ten niewidomy oszust nie wpadł jako pierwszy na ten sprytny plan. W tej samej miejscowości rówieśnik 84-latka również podawał się za osobę niewidomą, a służby nakryły go na kłamstwie, kiedy swobodnie kierował samochodem dostawczym! Śledztwo pokazało, że ze względu na swoją fałszywą niepełnosprawność okradł państwo na prawie 100 tysięcy euro. Obaj mężczyźni dopiero teraz zobaczą świat w ciemnych barwach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także