NewsyUmiesz rozszyfrować litery na karetkach? Oto co musisz wiedzieć

Umiesz rozszyfrować litery na karetkach? Oto co musisz wiedzieć

Co oznaczają litery na karetce?
Co oznaczają litery na karetce?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | DarSzach

15.04.2024 12:35

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego na karetkach widnieją litery? Jak można się domyśleć, nie znalazły się tam przypadkowo. Medycy na co dzień posługują się wieloma skrótowcami. Co oznaczają litery na karetce? Wyjaśniamy.

Karetka to pojazd, który ratuje życie. Góruje nad każdym innym autem. W sytuacji zagrożenia życia liczy się każda sekunda. Prawo jasno wskazuje, że każdy kierowca jest zobowiązany do przepuszczenia karetki na sygnale na drodze. Niezastosowanie się do przepisu grozi wysokim mandatem.

Na większości karetek widnieją oznaczenia w postaci liter: "S", "T", lub "P". Co oznaczają poszczególne litery? Czy takie karetki się od siebie różnią? Oto co musisz o nich wiedzieć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co oznaczają litery na karetkach?

Każda karetka ma oznaczenie w postaci litery "S", "T" bądź "P". Co oznacza? Odpowiedzi na to pytanie udzielił profil @mmedic24h na TikToku. To konto firmy zajmującej się transportem sanitarnym. Litera "P" oznacza karetkę podstawową, w której znajduje się zespół składający się z dwóch ratowników lub dwóch pielęgniarek.

Karetka z literą "S" to karetka specjalistyczna, nazywana także reanimacyjną. Pojazd wyposażony jest w sprzęt do podtrzymywania życia. Na pokładzie znajduje się dwóch ratowników i lekarz lub ratownik, pielęgniarka i lekarz. Karetka oznaczona literą "T" przeznaczona jest do transportu osób chorych lub niepełnosprawnych. Jest jeszcze karetka z literą "N". W takiej karetce przewożone są noworodki lub niemowlęta.

Kiedy wezwać karetkę?

Wykręcenie numeru alarmowego wiąże się z ogromnym stresem. Pomoc wzywamy wyłącznie wtedy, kiedy dzieje się coś złego. Tak też jest z karetką. Wezwanie karetki jest bezpłatne, a ratownicy medyczni mają obowiązek przyjechać na miejsce w najkrótszym możliwym czasie. Czy wiesz, kiedy powinno się wezwać karetkę? Przepisy mówi jasno, że należy to robić w sytuacji:

  • bezpośredniego zagrożenia życia,
  • utraty przytomności,
  • zaburzenia świadomości,
  • drgawek,
  • bardzo wysokiej gorączki,
  • zaburzenia bądź zatrzymania akcji serca,
  • wypadku (komunikacyjnego, domowego, podtopienia, zatrucia),
  • gwałtownego porodu.

W trakcie rozmowy dyspozytor pyta o konkretne objawy i lokalizacje. Po przyjęciu zgłoszenia wysyła odpowiednią karetkę. W przypadku zagrożenia życia z pewnością będzie to karetka "S". Jeśli chory wymaga hospitalizacji, a jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, będzie to karetka typu "P". Osoby przewlekłe chore bądź starsze, które muszą dostać się do szpitala lub DPS-u zostaną przewiezione karetką typu "T", a niemowlęta lub noworodki karetkę typu "N".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także