PoradyOrganizacjaWidzisz literę "R" na skrzynce? Gdy poznasz znaczenie, też będziesz chciał taką mieć

Widzisz literę "R" na skrzynce? Gdy poznasz znaczenie, też będziesz chciał taką mieć

Naklejka z literą "R" na skrzynce pocztowej wiele ułatwia.
Naklejka z literą "R" na skrzynce pocztowej wiele ułatwia.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Piotr Wytrazek
10.03.2024 12:00

Pewnie zauważyłeś, że na niektórych skrzynkach pocztowych widnieją znaczki z literą "R". Wiele osób nie wie, jakie mają znaczenie i po co w ogóle się je nakleja. Tymczasem przekazują one ważną informację, która mocno ułatwia właścicielom danej skrzynki życie.

W pierwszej chwili możesz pomyśleć, że litera "R" ma jakiś związek z reklamami. Czyżby właściciel tej skrzynki nie chciał ich dostawać i nakleił sekretny znak dla roznosicieli ulotek? Brzmi to sensownie i pewnie wiele osób chciałoby, aby takie rozwiązanie rzeczywiście funkcjonowało. Niestety, mamy dla ciebie złą wiadomość — nie takie jest znaczenie litery "R" i nawet nie myśl o tym, by samodzielnie przyklejać na skrzynkę taki znak.

Co oznacza literka "R" na skrzynce na listy?

Litera "R" to znak dla pracowników Poczty Polskiej, a więc listonoszy i kurierów, którzy roznoszą przesyłki. Naklejka oznacza, że właściciel mieszkania nie chce, aby doręczyciel zostawiał w skrzynce pocztowej awizo. Zamiast tego ma wrzucić przesyłkę do skrzynki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dzięki naklejce z literą "R" na skrzynce pocztowej jej właściciel nie musi biegać na pocztę, by odebrać każdą przesyłkę poleconą. To duże ułatwienie, szczególnie dla osób zapracowanych lub często wyjeżdżających na dłuższy czas. Przecież awizo obowiązuje tylko przez określony czas, a później przesyłka wraca do nadawcy. Dzięki oznaczeniu adresat nie musi się tym martwić, ponieważ każdy list polecony znajdzie ją w swojej skrzynce.

No dobrze, nie dotyczy to wszystkich przesyłek. Warunkiem zostawienia listu lub paczki w skrzynce jest jej odpowiedni rozmiar. Mówiąc wprost, przesyłka po prostu musi się do niej zmieścić. Listonosz lub kurier zostawi w skrzynce oznaczonej naklejką z literą "R" każdą przesyłkę, która nie jest dłuższa niż 325 mm i szersza niż 230 mm. Paczki o większych wymiarach i tak trzeba odbierać na poczcie.

Czy każdy może sam nakleić literę "R" na skrzynce pocztowej?

Jeśli spodobało ci się ułatwienie, jakim jest litera "R" na skrzynce na listy, pewnie już zastanawiasz się, skąd wziąć taką naklejkę. Niestety, tu mamy dla ciebie złą wiadomość. Nie możesz kupić jej w sklepie papierniczym czy markecie i samodzielnie nakleić na skrzynce. W kwestii jej oznaczania obowiązują ściśle określone procedury.

Jeśli chcesz mieć naklejkę z "R" na swojej skrzynce pocztowej, musisz wypełnić tzw. żądanie doręczania przesyłek poleconych do oddawczej skrzynki pocztowej. Wniosek jest dostępny w internecie, wystarczy wypełnić eFORMULARZ (musisz posiadać profil zaufany). Możesz też pobrać go z internetu, wydrukować i wypełnić ręcznie. Na koniec trzeba tylko przekazać dokument listonoszowi lub zanieść do najbliższej placówki pocztowej.

Po dostarczeniu formularza na pocztę jej pracownik umieści na skrzynce naklejkę z literą "R". Od tego momentu nie będziesz już dostawać awiza, ponieważ listy i przesyłki polecone będą zostawiane przez listonosza lub kuriera w twojej skrzynce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także