PoradyLajfhakiUmyj balustrady tym produktem. Żaden gołąb nie pojawi się na balkonie

Umyj balustrady tym produktem. Żaden gołąb nie pojawi się na balkonie

jak odstraszyć gołębie fot. freepik
jak odstraszyć gołębie fot. freepik
15.06.2023 18:09

Ptaki te są częstymi bywalcami balkonów, którzy mogą nawet zadomowić się na nich. Nie tylko pozostawiają paskudne odchody, ale też są głośne. Wystarczy zastosować kilka trików, a z pewnością wyprowadzą się i będą omijać balkon z daleka. Sprawdź jak odstraszyć gołębie z balkonu.

Gołębie to popularne i znane ptaki, które można spotkać na placach i w parkach, bo nie przeszkadza im gwar miasta. Potrafią rozmnażać się nawet pięć razy do roku, przez co są ich całe stada. Często gniazda wiją na balkonach i nie są chętne ani łatwe w pozbyciu się. Są jednak domowe i skuteczne sposoby, które szybko je wypłoszą.

Jak odstraszyć gołębie zapachem?

Bardzo często zniszczenie gniazda nic nie daje, ponieważ ptaki powracają w upatrzone miejsce i od nowa się tam osiedlają. Dlatego dobrym sposobem jest zastosowanie zapachów, których ptaki te nienawidzą:

  • ocet spirytusowy posiada silny i kwaskowy zapach, a przetarte nim balustrady, meble i parapety będą zniechęcać gołębie. Można zastosować sam ocet lub rozcieńczyć go z wodą, ale konieczne jest powtarzanie tej czynności regularnie;
  • olejki eteryczne o zapachu eukaliptusa, mięty pieprzowej oraz cytryny, to prawdziwe straszaki na gołębie. Wystarczy zmieszać kilka kropli wybranego zapachu z wodą, przelać do butelki z atomizerem i spryskiwać miejsca, w których ptaki pojawiają się najczęściej;
  • czarne mydło zmieszane z wodą też przyniesie zamierzone rezultaty w odstraszaniu gołębi.
jak odstraszyć gołębie z balkonu, fot. freepik
jak odstraszyć gołębie z balkonu, fot. freepik

Co odstrasza gołębie z balkonu?

Istnieje szereg domowych akcesoriów, które pozostawione na balkonie będą działały niczym strach, ale nie na wróble, a na gołębie. Ptaki te nie lubią ruchu i błyskotek, więc bardzo łatwo odstraszy je:

  • lustro;
  • girlandy z płyt CD;
  • balony przywiązane do balustrady;
  • kolorowe reklamówki;
  • małe wiatraczki.

Jeśli te metody nie są przekonujące, to zastosuj kolce przeciw gołębiom, które łatwo można zamontować do krawędzi parapetów i balustrad. Plusem tego akcesorium jest niewidoczność i skuteczność. Podobny efekt uzyska się rozciągniętym cienkim drutem. Wystarczy rozwinąć go kilka centymetrów nad miejscem, w którym siadają gołębie, a wytrąci on ptaki z równowagi.

Domowy sposób na gołębie. Fot. Genialne.pl
Domowy sposób na gołębie. Fot. Genialne.pl

Naturalne środki odstraszające

Sposoby te mają wiele zalet, ale najważniejsza jest taka, że są przyjazne dla środowiska oraz nieszkodliwe dla ludzi. Wystarczy zasadzić na balkonie np. lawendę, rozmaryn lub miętę pieprzową.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także