W końcu skuteczny trik na kamień na armaturze. Zacieki schodzą bez szorowania
Kamień na armaturze to trudny przeciwnik. Większość decyduje się na szorowanie zabrudzonej powierzchni, lecz wymaga to siły i może uszkodzić gładki materiał baterii. O wiele lepszym sposobem będzie stworzenie domowej mieszanki, która rozpuści kamień. Wystarczy kilka składników z kuchni i nieco cierpliwości, a armatura będzie wyglądać jak nowa.
15.02.2024 09:40
Osad na baterii łazienkowej to nic innego jak pozostałości minerałów, które są jednym ze składników wody. Z dnia na dzień zacieki osadzają się na armaturze, a jeśli nie wyczyścisz ich w porę, mogą stać się uporczywym kamieniem, który ciężko wyczyścić. Zamiast się z nim siłować, skorzystaj z mieszanki aktywnych substancji, które rozpuszczą kamień już w kilkadziesiąt minut.
Jak zrobić domowy płyn do usuwania kamienia z baterii łazienkowej?
Sklepowe produkty obiecują ci skuteczne działanie, ale choć postępujesz według instrukcji, nie czyszczą powierzchni, jak należy? Jeśli tak, warto skorzystać z domowej mieszanki czyszczącej, która łączy w sobie trzy aktywne składniki. Pierwszy z nich to ocet kuchenny, czyli niezastąpiony płyn do walki z kamieniem. Stosuje się go od lat, gdyż jest tani, skuteczny i ekologiczny. Kolejny składnik to kwasek cytrynowy, który podobnie jak ocet ma działanie zmiękczające kamień. Po okładzie z kwasku kamień staje się plastyczny i łatwy w usunięciu. Ostatnim składnikiem, jakim należy uzupełnić mieszankę, jest płyn do naczyń, który dopełnia kwaśne środowisko i spienia całą mieszankę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przygotować płyn do usuwania kamienia? Wystarczy zmieszać szklankę octu z dwoma łyżkami kwasku cytrynowego i dwoma łyżkami płynu do naczyń. Powstały płyn należy wymieszać i przelać do butelki z atomizerem. Środek ma długi termin przydatności, dlatego można go trzymać w szafce nawet przez kilka tygodni. Jak go aplikować, by pozbyć się zacieków z armatury?
Jak usunąć kamień z baterii łazienkowej?
Kiedy masz już gotowy płyn, spryskaj obficie całą powierzchnię armatury i nakryj ją wilgotną ściereczką. Popryskaj materiał, tak by ścierka była mocno nasączona. Najważniejsze jest utrzymanie wysokiej wilgoci, by środek miał okazję pracować na powierzchni baterii. Okład pozostaw na ok. 30 minut. Po tym czasie kamień powinien się rozpuścić, lecz jeśli widzisz, że osad nadal jest twardy, pozostaw ścierkę na kolejne kilka kwadransów.
Ostatni element odkamieniania to usuwanie zacieków. Trzeba pracować szybko, by kamienny osad ponownie nie stwardniał. Najlepiej skorzystać z twardej szczotki lub szorstkiej gąbki, która wypoleruje całą powierzchnię baterii. Po kilku minutach armatura powinna lśnić. Taki zabieg należy wykonywać co jakiś czas, by pozbyć się kamienia i nie dopuścić do tego, by mocno się utwardził na baterii.