PoradySprzątanieMyjąc kran, pewnie zapominasz o tej przestrzeni. Pełno tam zarazków

Myjąc kran, pewnie zapominasz o tej przestrzeni. Pełno tam zarazków

Sprzątanie łazienki to jeden z najbardziej znienawidzonych obowiązków domowych. Robimy to szybko i często niedokładnie. Jednym z miejsc, które czyścimy najrzadziej, jest... kran, a dokładniej wnętrze kranu. Wyjaśniamy, jak pozbyć się z niego zanieczyszczeń w najprostszy możliwy sposób.

Jak pozbyć się kamienia z baterii?
Jak pozbyć się kamienia z baterii?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Shisu_ka

18.01.2024 12:55

Kabina prysznicowa, brodzik, umywalka, muszla klozetowa, lustro, kafelki, podłoga — każdy element musi lśnić czystością. Zajmuje to mnóstwo czasu, a tego, jak wiadomo, nie mamy dużo. Nic dziwnego, że nie zawsze przykładamy się do sprzątania. Niektóre części łazienki traktujemy nieco po macoszemu.

Kran to jeden z najrzadziej czyszczonych elementów. Nie chodzi tu o samą armaturę, a o środek kranu, który wymaga regularnego odkamieniania. Na perlatorze zbiera się kamień. Gruby nalot utrudnia prawidłowy przepływ wody. Wyjaśniamy, jak doczyścić kran w najprostszy możliwy sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Domowe środki czystości robią robotę. Potrzebujesz tylko trzech składników

Armatura i ceramika łazienkowa mają nieustanny kontakt z wodą i detergentami. W krótkim czasie pojawia się na nich kamień. To nieestetyczny osad, który powstaje wskutek wytrącania się jonów wapnia i magnezu. Można się go pozbyć w łatwy sposób. Wystarczy, że przygotujesz domowy spray do kamienia. Potrzebujesz zaledwie trzech produktów. Dostaniesz je w każdym sklepie spożywczym.

Pierwszym z nich jest kwasek cytrynowy. Wybiela, dezynfekuje powierzchnie i usuwa kamień. Drugim składnikiem jest ocet, który wykazuje takie samo działanie, co kwasek cytrynowy. Trzeci potrzebny produkt to woda utleniona. Ten niedrogi, apteczny preparat usuwa zacieki, kamień i wiązki pleśni.

Jak przygotować domowy płyn przeciwko kamieniowi? Przygotuj butelkę z atomizerem i wlej do niej szklankę octu. Dodaj trzy opakowania kwasku cytrynowego i pół buteleczki wody utlenionej. Jeśli przeszkadza ci zapach octu, wkrop kilkanaście kropel ulubionego olejku zapachowego. Tak przygotowany płyn jest gotowy do użycia. Spryskaj nim ceramikę i armaturę. W przypadku grubego nalotu pozostaw go na powierzchni przez 15 minut, a po kwadransie przetrzyj zabrudzenia czystą gąbką.

Jak wyczyścić kran? Poznaj najprostszy sposób

Kran to jedno z najbrudniejszych miejsc w domu. Wymaga regularnego czyszczenia i dezynfekcji, bowiem codziennie osadza się na nim mnóstwo chorobotwórczych bakterii. Domowy płyn przeciwko kamieniowi zdezynfekuje powierzchnię, nabłyszczy ją i pozbędzie się z niej nieetycznego nalotu.

W trakcie czyszczenia kranu, nie zapomnij o perlatorze. Perlator znajduje się na końcu baterii i składa się z dwóch części — pierścienia i metalowego sitka. Po odkręceniu zauważysz, że na powierzchni sitka osadził się kamień. Jak się go pozbyć? Rozkręć obie części i umieść je w niewielkiej misce. Posyp je dwoma łyżkami kwasku cytrynowego i polej je wrzącą wodą. Pozostaw tak na 15 minut. Kwasek cytrynowy rozprawi się z kamieniem i dokładnie odczyści perlator. Na końcu wytrzyj obie części do sucha i zamontuj na baterii. Zabieg powtarzaj raz w miesiącu, a zapomnisz o kamieniu.