DomRośliny doniczkowePrzerobiłam wszystkie osłonki. Problemy z kwiatami zniknęły jak ręką odjął

Przerobiłam wszystkie osłonki. Problemy z kwiatami zniknęły jak ręką odjął

Osłonki na doniczki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku
Osłonki na doniczki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku
Źródło zdjęć: © Freepik
12.01.2024 12:33

Osłonek na doniczki w sklepach nie brakuje, a nowe kolory oraz wzory kuszą roślinomaniaków. Najczęściej kupujemy je jako kolejny element dekoracyjny, który ma zakrywać plastikową i mało estetyczną doniczkę. Czy osłonka to zawsze dobre rozwiązanie?

Mało kto zwraca uwagę na funkcjonalność osłonek na rośliny, ponieważ wolimy zachwycać się ich kolorem, strukturą lub kształtem. Wiele osób chce je zawsze dopasowywać do odcienia i stylu wnętrza lub gatunku kwiatu, aby całość prezentowała się spójnie. Problem z osłonkami na doniczki jest zupełnie inny, a przed ich zakupem warto się zastanowić nad kilkoma kwestiami.

Po co używać osłonek na doniczki?

Jeśli zawsze uważałeś, że ich rola jest głównie dekoracyjna, to jesteś w błędzie. Większość z nich wykonywana jest z lekkich i odpornych materiałów, przez co mogą służyć nam przez lata. Warto dodać, że do głównych zadań osłonek należy odprowadzanie wody z roślin, aby nie zalegała ona na dnie doniczki i nie powodowała chorób. Często o tym zapominamy, a potem dziwimy się, że w pięknej osłonce zaczęła pojawiać się pleśń lub szkodniki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inwestowanie w osłonki dla roślin domowych, które są wieloletnie to błąd wielu hodowców. Bardzo często kwiaty mają tak duży system korzeniowy, że osłonka przeszkadza im w dalszym rozwoju. Wtedy pozostaje ją rozciąć, a roślinę przesadzić do nowej doniczki oraz zakupić nową osłonkę. Jeśli od czasu do czasu masz ten problem, to koniecznie zwróć uwagę na to, czy osłonka ma specjalne otwory na dnie. Zdarza się, że ich nie posiada, przez co sam musisz wykonać odpowiedni drenaż z keramzytu, aby zapobiec nadmiernej wilgoci.

Czy warto sadzić rośliny w osłonkach?

Większość osób do osłonek wkłada już zasadzone kwiaty w doniczkach, ale nie jest to rozwiązanie zbyt korzystne dla kondycji roślin. O wiele lepiej jest je posadzić w samych osłonkach, ponieważ wtedy zmniejszysz ryzyko zastoju wody na dnie. Wystarczy zakupić osłonki z fabrycznie wyciętymi otworami lub samodzielnie wydrążyć je przy użyciu wiertła. Metoda ta sprawdzi się tylko na osłonkach wykonanych z plastiku, natomiast te ceramiczne warto sobie odpuścić. W drugim kroku należy zadbać o odpowiedni drenaż, który dodatkowo zabezpieczy korzenie rośliny przed gniciem.

Koniecznie pamiętaj o tym przed sadzeniem roślin do osłonek
Koniecznie pamiętaj o tym przed sadzeniem roślin do osłonek © Freepik

Gatunek rośliny również ma ogromne znaczenie, a najlepiej w osłonkach sadzić tylko te, które mają małe korzenie i są odporne na przelanie. Dobrym wyborem będą sansewierie, które znakomicie odnajdą się w każdych warunkach. Nie należy zapomnieć też o wielkości osłonki, ponieważ ma ona istotny wpływ na prawidłowy rozwój rośliny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także