PoradySprzątanieRachunki za gaz maleją w oczach. Wystarczył patent z drucikiem

Rachunki za gaz maleją w oczach. Wystarczył patent z drucikiem

Teraz kuchenka gazowa nie generuje kosztów i śmiga
Teraz kuchenka gazowa nie generuje kosztów i śmiga
Źródło zdjęć: © Pixabay | bou_dee
03.04.2024 07:14, aktualizacja: 03.04.2024 07:44

Kuchenki gazowe to nadal częsty widok w wielu domach, a oprócz pichcenia, warto czasem zastanowić się, czy nie generują zbyt dużych kosztów. Niewinnie wyglądające iskrowniki mogą być złodziejami gazu, kiedy nie pracują, jak powinny. Jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej? Ten trik jest prosty jak drut!

Regularne czyszczenie kuchenki to niechciany, ale konieczny obowiązek, o którym często zapominamy lub nie chcemy pamiętać. Korzystamy z niej codziennie, a wszystkie kuchenne "awarie" mocno odkładają się na jej powierzchni, przez co najczęściej palniki kuchenki gazowej pochłaniają zbyt dużo gazu do pracy. Zamiast siłować się kuchenką gazową, a potem niemiło zaskakiwać wysokim rachunkom pamiętaj o tym patencie.

Jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej? Domowe sposoby

Zapchane resztkami zwęglonego jedzenia oraz brudu dysze palników to prawdziwa zmora, ale mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Wiele osób, czyszcząc kuchenkę gazową, sprawnie je demontuje, a potem myje, całkowicie zapominając o ich przetkaniu. W efekcie rachunki za gaz są wysokie, nawet jeśli nie pichci się więcej niż zazwyczaj, co powinno wzbudzić podejrzenia. Jak więc wyczyścić palniki i automatycznie uciąć koszta?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poprawne doprowadzenie do ładu kuchenki gazowej to nie tylko ściągnięcie iskrowników oraz rusztów, ale coś znacznie więcej. Zanim zabierzesz się do pracy, wyłącz urządzenie oraz poczekaj, aż wystygnie i złap się za odkurzacz, którym wciągniesz wierzchnią warstwę brudu z palników. Kiedy ten etap czyszczenia masz za sobą, to pora na przetkanie palników, a według artykułu w serwisie Kobieta WP:

Czasami dysze są mocno zablokowane i musimy wykazać się nieco zręcznością, aby przywrócić im prawidłowe działanie. Najprościej zrobić to za pomocą miedzianego drucika, który precyzyjnie odblokuje wszelkie zatory. Wystarczy zdjąć palniki i przetkać.

Kobieta.wp.pl

Jak wyczyścić kuchenkę gazową?

Skoro palniki działają i nie pożerają gazu, to powinieneś zabrać się za czyszczenie pozostałych elementów urządzenia. Dzięki temu kuchenka gazowa będzie nie tylko czysta, ale przede wszystkim ekonomiczna. Zaschnięty brud i tłuszcz źle odbijają się na jej pracy oraz twoich finansach, a przecież można to bardzo prosto zmienić. Najlepiej zacząć czyszczenie od rusztów kuchenki, których wygląd często woła o odrobinę detergentu myjącego.

Zamiast stosować popularne specyfiki, wykonaj im kąpiel w sodzie oczyszczonej z gorącą wodą, a po trzech godzinach spalenizna z rusztów kuchenki gazowej odejdzie sama. W międzyczasie sięgnij po kulkę z folii aluminiowej oraz pastę z sody oczyszczonej i wody, aby wyszorować powierzchnię kuchenki, która również nie prezentuje się zjawiskowo. Na sam koniec ponownie umieść czyszczone elementy urządzenia na swoich miejscach i obserwuj, jak twoje rachunki maleją w oczach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także