InspiracjePomysłyWczoraj skończyli święta. Chanuka to celebracja światła i wyjątkowych tradycji

Wczoraj skończyli święta. Chanuka to celebracja światła i wyjątkowych tradycji

Mało kto zna genezę święta Chanuka
Mało kto zna genezę święta Chanuka
Źródło zdjęć: © Pixabay | EvgeniT
16.12.2023 11:17

W ostatnim czasie coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czym jest chanuka. Wszystko za sprawą ostatnich wydarzeń, które wywołały wiele emocji oraz pytań na temat tego święta. Co warto o nim wiedzieć? Cóż, pierwszym wyróżnikiem jest fakt, że świętowanie kończy się jeszcze zanim katolicy zaczną swój okres świąteczny.

Na wzrost zainteresowania tym świętem bez wątpienia miało wpływ zachowanie posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który złapał za gaśnicę proszkową i zgasił w holu sejmowym świecznik chanukowy. Postawa ta wzbudziła w społeczeństwie skrajne emocje, ale stanowi dobrą okazję do poznania znaczenia oraz symboliki święta Chanuki.

Chanuka - co to za święto?

Przedstawiciele największej grupy chasydzkiej świętują przez osiem dni Chanukę, czyli zapalają na dziewięcioramiennym świeczniku świece. To święto z języka hebrajskiego oznacza poświęcenie, a nazywa się także "Świętem Świateł". Odnosi się do poświęcenia odzyskanej świątyni w Jerozolimie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Święto Chanuki nawiązuje do historii, która znajduje się w I oraz II Księdze Machabejskiej Starego Testamentu. W 164 roku p.n.e. powstańcy odbili z rąk wojsk hellenistycznych Seleucydów Świątynię w Jerozolimie, a następnie oczyścili ją z pogańskich bóstw. Według wierzeń żydowskich wydarzył się wtedy cud, czyli pirsuma danisa, ponieważ Machabeusze do zapalenia menory (czyli współczesnej świecy chanukowej) mieli tylko jedno naczynieoliwą. Jakież było ich zdziwienie, kiedy świecznik palił się sam przez osiem dni, a właśnie tyle potrzeba im było czasu na przygotowanie nowej oliwy.

Co warto wiedzieć o chanuce?

Według kalendarza żydowskiego powinno się je obchodzić od 25 dnia miesiąca kislew aż do 2 dnia tewet. Natomiast w tegorocznym kalendarzu gregoriańskim święto Chanuki trwało od 7 do 14 grudnia. W tym czasie codziennie żydzi odpalali po jednej świecy i śpiewali hymn chanukowy "Maoz Cur". W tym radosnym czasie dzieci dostają paczki z prezentami, w których znajdują się słodycze oraz drobne kwoty pieniędzy.

Podczas trwania chanuki często gra się w czworoboczny bączek, a ma on na każdej ze ścian litery z alfabetu hebrajskiego, czyli nun, gimel, he oraz szin. Jedne z nich wygrywają, a pozostałe przegrywają, a walka toczy się o słodkości. Gracze wypowiadają także ważne zdanie "wielki cud stał się tam", co bezpośrednio odnosi się do historii święta Chanuki. Jest to także czas, kiedy żydzi jedzą smażone na oleju placki z ziemniaków o nazwie latkes, jak również pączki oraz placki z jabłkami.

Chanuka jest świętem radości, które niesie z sobą wolność oraz symbolizuje mądrość i dobroć. Stanowi ogromną nadzieję dla społeczności żydowskiej, a przede wszystkim jest wyrazem wspólnoty z innymi. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także