DomRośliny doniczkoweWięcej nie kupię ziemi uniwersalnej. Nie zliczę, ile kwiatów poszło na zmarnowanie

Więcej nie kupię ziemi uniwersalnej. Nie zliczę, ile kwiatów poszło na zmarnowanie

Tylko taką ziemię lubią kwiaty
Tylko taką ziemię lubią kwiaty
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | brizmaker

09.04.2024 15:09

Wiosenne przesadzanie roślin to niezwykle ważny zabieg, aby mogły zdrowo rosnąć i bujnie kwitnąć. Wielu ogrodników łapie za pierwszą lepszą ziemię do kwiatów, która nie zawsze jest dobrym wyborem. Brak wiedzy w tym przypadku jest zgubny, a popularna ziemia uniwersalna może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Posiadacze roślin nieraz łapią się na tym, że ich rośliny potrzebują specjalnego traktowania, aby mogły kwitnąć przez cały sezon. Sięgając po ziemię uniwersalną, dajemy się wpędzić w poważne kłopoty, myśląc, że faktycznie daje się ona do wszystkich kwiatów, a to błąd. Jaką ziemię lubią kwiaty doniczkowe? Nie wszystkim będzie dobrze w tej popularnej z marketu.

Czy ziemia uniwersalna nadaje się do kwiatów doniczkowych?

Z pewnością przynajmniej raz zastanawiałeś się, z jakiego powodu twoje rośliny domowe po przesadzeniu wcale nie szybują w górę, a marnieją. Przyczyn może być wiele, ale często winowajcą ich kondycji jest ziemia uniwersalna, która oprócz nazwy nie ma wspólnego z byciem uniwersalną. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę podłoże to jest ciężkie, zbite oraz bardzo długo utrzymuje wilgoć, co w przypadku kwiatów doniczkowych nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Szczególnie dotyczy to roślin zielonych lub tropikalnych, które mają określone wymagania, w przeciwieństwie do tych balkonowych, ponieważ akurat one na pewno nie będą narzekać na ziemię uniwersalną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przesadzanie roślin do ziemi uniwersalnej może spowodować powstawanie pleśni, która jest śmiertelnie niebezpieczna dla kwiatów. Dokładając do tego systematyczne nawożenie oraz podlewanie, można doczekać się infekcji roślin doniczkowych zamiast zdumiewających okazów. Z tego powodu o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wybór specjalnej ziemi do kwiatów lub stworzenie jej samodzielnie w formie tzw. bigosu. Kluczem do zdrowych roślin jest luźne oraz napowietrzone podłoże.

Jaka jest najlepsza ziemia do kwiatów?

Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, jaka jest najlepsza ziemia do kwiatów, a na rynku jest ich całe mnóstwo. Dla fikusów, palm, ale też wężownic bardzo dobrze sprawdzi się ziemia do roślin zielonych, która gwarantuje im odpowiedni poziom wilgoci oraz odczyn pH. Ziemia dla storczyków również nie nazywa się tak przez przypadek i będzie znakomicie wpływać na ich kwitnienie. Zawiera w sobie łupiny orzecha kokosowego, torfu oraz kory sosnowej, co stwarza korzeniom dostęp do powietrza.

Jeśli masz w domu dużo sukulentów lub kaktusów to postaw na przeznaczoną dla nich glebę, która jest niezwykle bogata w kwaśny torf, a przede wszystkim nie zatrzymuje wody, co odbija się na dobrej kondycji kwiatów. Na rynku jest także dostępna ziemia do paproci, jak również cytrusów oraz ta przeznaczona pod wysiew, a przy nich ta uniwersalna może odejść do lamusa.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także