Większość kobiet nie wie, jak poprawnie sikać. "Pęcherz jak rozciągnięty balon"
21.02.2024 18:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sikanie to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych, które towarzyszą nam od chwili narodzin. Mogłoby się wydawać, że nie ma tu żadnej filozofii. Okazuje się, że większość kobiet nie wie, jak poprawnie sikać, co może doprowadzić m.in. do problemów z nietrzymaniem moczu.
Nietrzymanie moczu to powszechny problem, który dotyczy wielu kobiet w różnym wieku. Wynika to z nieprawidłowego oddawania moczu. Mogłoby wydawać się, że tak prozaiczna czynność nie wymaga żadnej techniki, jednak uroginekolodzy są innego zdania.
Większość z nas nie potrafi poprawnie sikać. Nikt nie uczył nas, jak to robić. Jak więc oddawać mocz, żeby nie nabawić się problemów z nietrzymaniem moczu? Poznaj technikę opracowaną przez uroginekolożkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niepoprawne sikanie a nietrzymanie moczu
Każdy z nas sika. Uczymy się tego już w życiu płodowym. Przez pierwsze lata życia robimy to bezwiednie, jednak w wieku 2-3 lat uczymy się to kontrolować. Po prostu siadamy na nocnik i sikamy. Nikt nie uczył nas jak to robić, a to błąd, bowiem złe nawyki tworzą się już w dzieciństwie.
Doktor Hanna Szweda jest uroginekolożką. To ginekolog specjalizujący się w patologiach dna miednicy. W rozmowie z portalem Poradnik Zdrowie wyjaśniła, że większość kobiet nie potrafi dobrze sikać, co negatywnie odbija się na zdrowiu. Lekarka podzieliła się trzema złotymi zasadami dotyczącymi sikania, które pomogą uniknąć problemów z pęcherzem czy nietrzymaniem moczu.
Pierwsza zasada dotyczy... sikania na zapas. Zdaniem uroginekolożki sikanie, kiedy nie mamy wyraźnego parcia na pęcherz może przynieść więcej szkody niż pożytku. Kiedy zmuszamy się do oddania moczu, zaczynamy stopniowo tracić czucie, co może doprowadzić do problemów z oddawaniem moczu czy uszkodzenia mięśnia wypieracza.
Jak sikać, żeby się dobrze wysikać?
Kolejna zasada dotyczy przetrzymywania moczu. Choć pęcherz wysyła nam sygnał, że musimy go opróżnić, wiele kobiet przeciąga moment odwiedzenia toalety do granic wytrzymałości. Czekamy na przerwę, koniec pracy, odcinka serialu czy gotowania i tak w kółko. Okazuje się, że to błąd, bowiem pęcherz, który nie zostanie opróżniony w porę, przypomina sfilcowany sweter czy rozciągnięty balon. Nie obkurcza się po wysikaniu, co może skutkować nietrzymaniem moczu z przepełnienia.
Ostatnia zasada odnosi się do nawadniania. Każdy z nas powinien wypijać co najmniej dwa litry wody dziennie. W ten sposób nawodnimy organizm i dostarczymy mu cennych składników odżywczych, dzięki czemu wszystkie organy będą działać, jak należy. Nie czujesz pragnienia? Musisz nauczyć się picia wody, nawet wtedy, kiedy nie masz takiej potrzeby. Zagęszczony mocz może przyczynić się do poważnej infekcji układu moczowego, a nawet doprowadzić do zatrucia. Warto o tym pamiętać.