NewsyMożesz dostać 125 złotych zwrotu za prąd. Warunki są proste

Możesz dostać 125 złotych zwrotu za prąd. Warunki są proste

Zwrot pieniędzy za prąd
Zwrot pieniędzy za prąd
Źródło zdjęć: © Pixabay | adnovak

18.11.2023 12:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy wiesz, że każde gospodarstwo domowe może ubiegać się o zwrot 125 zł za prąd? Dostawcy energii jasno wyrazili, jakie warunki trzeba spełnić. W połowie grudnia oferta będzie już nieważna, więc lepiej sprawdź, czy należy ci się dodatek. Możliwe, że i ty dostaniesz miły bonus na święta!

Zwrot pieniędzy za prąd obejmuje wszystkich dostawców, dlatego nikt nie powinien poczuć się pokrzywdzony. Firmy są zobowiązane do jednorazowego obniżenia rachunku w kwocie równej 12 proc. iloczynu średniej ceny energii elektrycznej przyznanej przez Prezesa URE na 2022 i wynikającej z taryf sprzedawców z urzędu, dla taryfy G1x oraz wolumenu energii wynoszącego 2523 kWh. W 2013 roku jest to dokładnie 125,34 zł.

Czy należy mi się zwrot za prąd?

We wrześniu tego roku opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska. Wedle niego każdy dostawca prądu musi obniżyć rachunki o 12 proc. Aby otrzymać zwrot, należy spełnić choć jeden z sześciu warunków, jakie wypisano w rozporządzeniu.

  • Zmniejszenie zużycia energii o 5 proc. w przeciągu trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 roku.
  • Potwierdzenie lub zweryfikowanie swoich danych w systemie dystrybutora energii.
  • Wyrażenie zgody na otrzymywanie od dystrybutora energii elektrycznej korespondencji (w tym faktury VAT) drogą elektroniczną.
  • Wyrażenie zgody na otrzymywanie od dostawcy informacji o produktach i usługach.
  • Posiadać urządzenia, które tworzą energię odnawialną np. panele fotowoltaiczne.
  • Należeć do uprzywilejowanej grupy, która może zużywać więcej energii (gospodarstwa domowe z kartą Dużej Rodziny, rolnicy, osoby niepełnosprawne).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak skorzystać z przywileju?

Osoby, które wykonały choć jeden z powyższych wymogów przedstawionych przez Ministra Klimatu i Środowiska, są zakwalifikowane do zwrotu za prąd. Firma energetyczna, która dostarcza ci energię, jest zobowiązana do poinformowania swoich klientów o takim upuście. Może to zrobić na dowolny sposób — listownie, drogą elektroniczną czy przez stronę internetową. Z pewnością zrobi to tak, by każdy wiedział o uldze.

Licznik prądu
Licznik prądu© Freepik | ASphotofamily

Jeśli nie spełniasz warunków, jednak dalej chcesz odzyskać pieniądze, warto potwierdzić i zweryfikować poprawność swoich danych w systemie dystrybutora. Inna prosta droga to zgodzenie się na otrzymywanie informacji o promocjach i usługach. Dostawca będzie je wysyłał za pomocą poczty, sms czy też w formie mailowej. Cała procedura musi być zakończona do 15 grudnia 2023 roku, gdyż właśnie wtedy mija termin. Pamiętaj, że nie musisz składać żadnych wniosków, ulga zostanie uwzględniona w fakturze za energię elektryczną, która obejmuje rozliczenie za rok 2023.

Źródło: "muratorplus.pl"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także