PoradySprzątanieWstawiam do piekarnika i czekam. Brud sam odkleja się od ścianek

Wstawiam do piekarnika i czekam. Brud sam odkleja się od ścianek

Czyszczenie piekarnika może być prostsze, niż sądzisz.
Czyszczenie piekarnika może być prostsze, niż sądzisz.
Źródło zdjęć: © Genialne.pl

02.11.2023 14:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czyszczenie piekarnika to niełatwe zadanie. Wszystko przez to, że zwykle zabieramy się za to, dopiero gdy jest już bardzo brudny. Nic dziwnego, że przypalony, zaschnięty tłuszcz nie chce wtedy łatwo zejść. Na szczęście istnieje prosty sposób, by się go pozbyć i to bez szorowania!

Nie każdy ma czas na to, żeby czyścić piekarnik po każdym użyciu. Zdarza się więc, że zaschniętego tłuszczu i brudu nagromadzi się całkiem sporo. Jeśli sądzisz, że usuniesz go tylko silną chemią i to po wielogodzinnym szorowaniu, jesteś w błędzie! Oto prosty trik na czyszczenie piekarnika, który wybawi cię z opresji. Dzięki niemu brud sam odejdzie od powierzchni piecyka.

Jaki jest patent na czyszczenie piekarnika?

Do wykonania triku, dzięki któremu twój piekarnik będzie lśnić, potrzebujesz jedynie garnka (wybierz taki, który można do niego włożyć). Wlej do niego szklankę gorącej wody oraz pół szklanki octu. Jeśli nie lubisz jego zapachu, możesz dodać również skórkę lub trochę soku z cytryny. To również dobry sposób na usunięcie z piekarnika brzydkiego zapachu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyczyścić piekarnik tą mieszanką?

Wstaw garnek do piekarnika. Ustaw go na środkowym ruszcie. Rozgrzej urządzenie do 250°C i utrzymuj tę temperaturę przez 30 minut. Po tym czasie wyłącz piekarnik i zaczekaj, aż ostygnie. Kiedy nie będzie już gorący, otwórz go i wyjmij garnek oraz ruszt. Już gołym okiem zobaczysz, że brud odkleił się od ścianek piecyka. Weź miękką szmatkę i przetrzyj powierzchnię, by zebrać resztki zabrudzeń. Piekarnik będzie idealnie czysty bez szorowania.

Jakie garnki można wkładać do piekarnika?

Nie każdy garnek nadaje się do tego, by użyć go do tego triku. Nie wszystkie naczynia są tak odporne, by wytrzymać w 250°C. W żadnym wypadku nie powinieneś używać do tej sztuczki garnków z porcelany, szkła oraz z jakimikolwiek plastikowymi elementami (chodzi głównie o rączki). Wysoką temperaturę bez szwanku przetrwają natomiast naczynia żeliwne, aluminiowe, ceramiczne oraz te wykonane ze stali nierdzewnej.

Czy ten trik może zastąpić samoczyszczenie piekarnika?

Niektóre nowsze modele piekarników zostały wyposażone w funkcję samoczyszczenia. Pyrolityczne czyszczenie piekarnika polega na rozgrzaniu go do 500°C. W takiej temperaturze cały brud znajdujący się na ściankach oraz w trudno dostępnych miejscach zostaje po prostu spalony na popiół. To bardzo skuteczna metoda, która nie tylko usuwa zabrudzenia, ale też zabija bakterie i likwiduje nieprzyjemny zapach.

Trik na czyszczenie piekarnika może zastąpić samoczyszczenie.
Trik na czyszczenie piekarnika może zastąpić samoczyszczenie.© Freepik

Funkcja samoczyszczenia ma jednak kilka wad. Producenci zalecają wykonywanie zabiegu co jeden lub dwa miesiące, a rozgrzanie piekarnika do tak wysokiej temperatury bardzo podnosi zużycie prądu. Co gorsza, cały proces może trwać nawet trzy godziny, a to może naprawdę mocno podnieść rachunek. W związku z tym wykorzystanie triku na czyszczenie piekarnika z garnkiem wydaje się rozsądną i tanią alternatywą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także