Rok temu zachlapałam płaszcz woskiem. Uratował mnie trik cioci Władzi
Rozlany na ubraniu wosk to jeszcze nie koniec świata. Odzież można uratować, stosując proste, domowe patenty. Podpowiadamy, co robić, gdy zachlapiesz parafiną płaszcz, spodnie, a nawet buty. Po zabrudzeniu nie zostanie nawet najmniejszy ślad.
31.10.2023 10:10
W czasie romantycznej kolacji, podczas wypoczynku przy klimatycznym świetle świec czy wizyty na cmentarzu we Wszystkich Świętych — w tych i wielu innych sytuacjach bardzo łatwo o przypadkowe rozlanie wosku na ubranie. Jeśli przydarzył ci się podobny wypadek, nie musisz od razu spisywać odzieży na straty. Zwykle wystarczy zastosować prostą sztuczkę, by usunąć zaschniętą parafinę oraz utworzoną przez nią tłustą plamę z materiału.
Jak usunąć wosk rozlany na ubraniu?
Jest kilka domowych sposobów na usunięcie wosku z tkaniny. To, który z nich zastosujesz, powinno być uzależnione przede wszystkim od rodzaju materiału. Dużą ostrożność powinieneś zachować przede wszystkim przy czyszczeniu ubrań z delikatnych tkanin, które łatwo uszkodzić. Zawsze przed rozpoczęciem czyszczenia, sprawdzaj metkę. Znajdziesz tam wskazówki dotyczące odpowiedniej temperatury prania oraz prasowania. Powinieneś bezwzględnie ich przestrzegać. Inaczej, zamiast uratować zachlapaną woskiem odzież, jeszcze bardziej ją zniszczysz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W jaki sposób zdjąć wosk rozlany na ubraniu?
Usunięcie parafiny lub stearyny z tkaniny wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Weź foliową torebkę i umieść w niej zaplamioną rzecz. Następnie włóż ją do zamrażarki. Odczekaj jakiś czas, a następnie wyjmij ubranie. Gdy wosk stwardnieje, z łatwością odpadnie od materiału — wystarczy go zdrapać.
Po usunięciu grubej warstwy wosku na tkaninie mogą zostać jeszcze drobne kawałki, które zwykle wbijają się głęboko w materiał. W ich przypadku konieczne będzie zastosowanie kuracji na ciepło. Weź papier do pieczenia lub papier śniadaniowy i ułóż go na plamie z dwóch stron materiału. Następnie przejedź po tak zabezpieczonym zabrudzeniu rozgrzanym żelazkiem. Rób to tak długo, aż cały wosk wytopi się z materiału i przyklei do papieru. Jeśli poplamione ubranie jest wykonane z wełny, po zakończeniu nagrzewania wosku możesz dodatkowo przetrzeć czyszczone miejsce rozpuszczalnikiem, spirytusem lub wodą kolońską zawierającą alkohol.
Zobacz także
W przypadku delikatnych tkanin, użycie żelazka nie wchodzi w grę. W związku z tym po zeskrobaniu zamrożonego wosku (najlepiej zrobić to za pomocą tępego noża do masła lub drewnianego patyczka) usuń resztki wosku spirytusem lub wodą kolońską. Ostatnim krokiem (bez względu na rodzaj tkaniny) będzie upranie ubrania.
Jak sprać tłustą plamę po wosku z ubrania?
Usunąć wosk przyklejony na ubraniu to jedno, ale zlikwidować tłustą plamę, która po nim została, to zupełnie inna sprawa. Na szczęście również w tym przypadku najskuteczniejsze okazują się najprostsze metody. Do wywabienia jej użyj ciepłej wody z szarym mydłem oraz proszkiem lub płynem do prania. Nie stosuj żadnych rozpuszczalników czy chemicznych odplamiaczy, ponieważ mogą one zniszczyć ubranie. Metodę prania (ręcznie lub w pralce) dostosuj do zaleceń producenta zamieszczonych na metce.
Jak wyczyścić buty zalane woskiem?
Wiesz już, jak usunąć wosk, który rozchlapał się na ubraniu. A co z butami? Przecież w czasie odwiedzania grobów we Wszystkich Świętych łatwo o taki wypadek... Oczywiście również obuwie ubrudzone parafiną czy stearyną da się uratować. W pierwszej kolejności zapakuj buty do worka i umieść w zamrażarce, by wosk porządnie stwardniał. Następnie delikatnie zeskrob wosk, uważając, by nie uszkodzić materiału.
Nieco bardziej problematyczne jest czyszczenie butów wykonanych z zamszu. W tym przypadku mrożenie wosku nic nie da. Wręcz przeciwnie — trzeba go rozgrzać! Kiedy zabrudzenie się stopi, posyp je talkiem lub mąką ziemniaczaną. Odczekaj chwilę, a następnie wciągnij proszek za pomocą odkurzacza. Nie zdziw się, jeśli ta kuracja nie da od razu idealnego efektu. Możliwe, że będziesz musiał powtórzyć ją kilka razy.