Wszyscy wieszają, mało kto wie, co oznacza. Wcale nie chodzi o pocałunki
Jemioła to jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. Wiesza się ją w progu drzwi, robi wianki i dekoracje. Jedna z tradycji mówi, że para stojąca pod jemiołą musi się pocałować. Skąd wzięły się takie przesądy i dlaczego ta roślina tak dobrze przyjęła się w naszej kulturze?
11.12.2023 19:10
Kiedy zbliżają się grudniowe święta, mnóstwo ludzi sprzedaje gałązki jemioły na ulicach. Wyróżniamy jedną szczególną odmianę jemioły pospolitej (inaczej nazywanej białą). Jest to półpasożyt, który rośnie w koronach drzew i sam wytwarza substancje odżywcze, ale wodę i sole mineralne pobiera od swojego żywiciela. W okresie świąt ludzie ścinają pędy i sprzedają je w celach zarobkowych. Inni bardzo chętnie ją kupują, gdyż tradycja wymaga, by mieć tę roślinę w swoim domu. Skąd wziął się ten zwyczaj?
Gdzie szukać jemioły w naturalnym środowisku?
Jeżeli nie chcesz płacić za jemiołę handlarzowi, rozejrzyj się dookoła domu, z pewnością jemioła rośnie gdzieś w twojej okolicy. Najczęściej osiada na topolach i brzozach, ale można ją spotkać na akacjach, jabłoniach czy sosnach. Ma postać kulistej narośli z gęstymi pędami i żółto-zielonymi liśćmi, między którymi kryje się sporo białych owoców. Korzenie jemioły to tzw. ssawki, które wrastają w drewno. Warto zaznaczyć, że jemioła rośnie wysoko na drzewach, więc jeśli chcesz ją samodzielnie ściąć, upewnij się, że to bezpieczne!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo że roślina żeruje na drzewach, to jej obecność tam ma inne zastosowanie w przyrodzie. Otóż białe owoce stanowią pożywienie dla ptaków, które zimą mogą liczyć jedynie na to, co wystaje spod grubej warstwy śniegu. Jeśli masz w domu jemiołę, koniecznie oberwij trochę owoców i wrzuć je do karmnika. Ptaki z pewnością się ucieszą z dodatkowego pożywienia!
Jemioła stała się symbolem świąt. Jak do tego doszło?
Polski zwyczaj nakazuje, by w każdym domu znalazło się kilka gałązek jemioły. Wiesza się je pod sufitem, na drzwiach lub robi dekoracje. Nie może jej zabraknąć na wigilijnym stole (lub bezpośrednio nad nim, np. zawieszonej na żyrandolu). Stara tradycja mówi, że obecność tej rośliny przynosi zdrowie i szczęście dla wszystkich domowników.
Całowanie pod jemiołą było znane tylko w niektórych regionach, lecz tradycja rozrosła się po całym kraju. Dawanie całusów nie jest obowiązkowe i nikt nie może was do tego zmusić, dlatego tę tradycję potraktuj z przymrużeniem oka.
Po świętach nie wyrzucaj jemioły, a jedynie ją ususz i trzymaj przez cały rok w swoim domu aż do następnych świąt, gdy pojawi się nowa roślina. Ewentualnie możesz spalić ją 6 stycznia, czyli w uroczystość Trzech Króli.
Zobacz także