Świąteczna piżama może być fatalnym wyborem. Specjaliści wskazują powody
Świąteczna piżama kusi nas na sklepowym wieszaku, ale nim ją kupisz, koniecznie się zastanów. Nie każdy materiał nadaje się do tego, by w nim spać. Ma to swoje przełożenie na zdrowie, dlatego przed zakupem koniecznie zerknij na metkę. Może się okazać, że mimo ładnego wzoru, nie nadaje się ona do spania.
Piżamy to zawsze dobry wybór na prezent. Są wygodne, ciepłe i piękne, lecz nie zawsze zrobione z odpowiednich materiałów. Sztuczne tkaniny mogą źle wpływać na kondycję skóry i spokojny sen. Ciepła piżama z reniferem na przodzie nie zawsze będzie dobrym wyborem, no, chyba że wykonano ją z bawełny. Jak to możliwe, że kawałek materiału aż tak wpływa na nasze ciało?
Odpowiednia piżama to klucz do przespanej nocy
Zimą temperatury na zewnątrz gwałtownie spadają, a my po powrocie do domu marzymy, by wskoczyć w ciepłą piżamę i napić się gorącej herbaty. Najczęściej wybieramy polarowe komplety z długimi spodniami i zabudowanym topem. O ile chodzenie w takim zestawie po domu jest genialnym wyborem, tak traktowanie tych ubrań jako piżamę do spania to nie najlepsza decyzja. Wszystko przez wpływ sztucznego materiału na skórę i podnoszenie temperatury naszego ciała podczas snu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby na pranie ręczników za pomocą domowych sposobów
Ciało najlepiej regeneruje się w temperaturze 17-19 stopni Celsjusza. Mimo że dla wielu wydaje ona niska, jest optymalna do spania. Z tego właśnie powodu powinieneś zrezygnować z polarowych i poliestrowych piżam, które grzeją nasze ciało i zaburzają twoją higienę snu. Ponadto warto wspomnieć, że sztuczny materiał nie odprowadza potu, przez co jesteś zmuszony wziąć prysznic o poranku, bo pot zmieszany z bakteriami na ciele daje w efekcie nieprzyjemną woń. Tym samym już po jednym użyciu materiał będzie znoszony i pełen roztoczy i mikroorganizmów, z którymi z pewnością nie chcesz kłaść się do łóżka.
Spanie nago jest lepsze niż ciepła piżama
Najzdrowsze dla naszego ciała jest spanie zupełnie nago. Pierwsze próby takiej praktyki są dość niekomfortowe, lecz po jakimś czasie ciało przyzwyczaja się, a sen staje się o wiele lepszy. Brak ubrań rozwiązuje kwestie przegrzania i nadmiernego pocenia, a co za tym idzie, jest bardziej higieniczne.
Piżamy mają tendencje do uciskania w różnych miejscach, jak pas czy zgięcia kończyn. Pozbycie się piżamy jest równoznaczne z pozbyciem się problemu. Ponadto skóra będzie lepiej oddychać, stanie się bardziej delikatna i pozbawiona wyprysków. Osoby praktykujące spanie nago mówią, że nie mają problemu z infekcjami intymnymi, które pojawiają się w przypadku spania w bieliźnie ze sztucznego materiału. Morał z tego taki, że świąteczna piżamka jest dobra do chodzenia po domu, lecz do łóżka lepiej położyć się zupełnie nago.