InspiracjePomysłyDziś Dzień Pocałunku. Ta prosta czynność jest ważniejsza, niż myślisz

Dziś Dzień Pocałunku. Ta prosta czynność jest ważniejsza, niż myślisz

Romantyczne świętowanie w listopadowej aurze? To możliwe, ponieważ właśnie dzisiaj przypada bardzo czułe święto. 28 listopada to Dzień Pocałunku. Okazuje się, że jest on nie tylko przyjemnym sposobem na wyznanie uczuć, ale niesie ze sobą wiele korzyści.

28 listopada to Dzień Pocałunku.
28 listopada to Dzień Pocałunku.
Źródło zdjęć: © Freepik | Ana Lukenda

Nie ma bardziej wymownego gestu bliskości, który wyrażałby więcej niż jakiekolwiek słowa. Pocałunek świadczy nie tylko o silnych emocjach, ale też wyraża szacunek i troskę względem drugiego człowieka. W naszej kulturze przez wiele lat zaliczał się do sfery życia intymnego. Choć buziak buziakowi nie równy, wszystkie mają ogromne znaczenie dla stanu twojego ducha.

Historia pocałunku

Ten romantyczny gest towarzyszy nam do starożytności, a pierwsze zapisy o pocałunkach pochodzą z 1500 roku p.n.e. z tekstów sanskryckich z Indii. W Imperium Rzymskim buziak miał moc prawną, co oznacza, że pocałowana przez mężczyznę kobieta mogła domagać się zawarcia małżeństwa. W innych kulturach całus był wykorzystywany w obrządkach religijnych, co symbolizowało połączenie z boskością.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kilka ciekawostek, które musisz znać!

W średniowieczu pocałunek miał rozmaite funkcje i służył głównie jako sposób powitania i pożegnania. Warto dodać, że istniały nawet reguły tego, kogo można całować. Za ich nieprzestrzeganie groził ostracyzm społeczny, a nawet surowa kara. Do naszych czasów przetrwało wiele z tych klasycznych interpretacji pocałunku. Całowanie w rękę jest często uważane za staromodne, a przecież nadal wyraża szacunek.

Buziak ewoluował jako romantyczne wyznanie miłości, przez co stał się symbolem w sztuce. Ten wyraz oddania dwóch bliskich sobie osób był często tematem przewodnimmalarstwie. "Pocałunek" Gustawa Klimta lub "Pocałunek w Wenecji" Francesco Hayeza, to tylko z niektóre dzieła sztuki nim inspirowane.

Co o pocałunku mówi nauka?

Korzyści płynące z całowania zostały opisane przez badaczy z dziedziny filematologii, czyli nauki miłowania. Pozytywne odczucia i poprawa nastoju to nie wszystko, czego możemy doświadczyć. Hormony wytwarzane w naszym organizmie podczas pocałunku to: endorfina, oksytocyna oraz dopamina. Wszystkie odpowiadają za poczucie szczęścia. Warto dodać, że buziaki obniżają poziom stresu, czyli hamują produkcję kortyzolu.

Z innej zalety pocałunku z pewnością ucieszą się kobiety. Okazuje się, że wpływa on na poprawę jędrności skóry. Niewinny całus wymaga zaangażowania około 30 mięśni twarzy, przez co zakochanym nie trzeba specjalistycznych zabiegów kosmetycznych. Całowanie (jak każdy nasz ruch) spala także kalorie, co niektórzy żartobliwie uznają za okazję do wspólnego trenowania z drugą połówką.

Dzień Pocałunku

Ta okazja to nie tylko czas do świętowania z partnerem, ale także bliskimi. Okazywanie czułości wielu przychodzi z trudem, ale pocałunek to bardzo ważny gest, który sprawia, że drugi człowiek może poczuć, że jest dla ciebie ważny. Dzień Pocałunku został ustanowiony w latach 90. XX wieku, a popularność zyskał bardzo szybko. Pomysłodawcy chcieli, abyśmy pamiętali o uczuciach na co dzień, a nie tylko okazjonalnie.