PoradyDomowe trikiNie wiedziałam, że nadaje się do herbaty. Spróbowałam i cytryna poszła w odstawkę

Nie wiedziałam, że nadaje się do herbaty. Spróbowałam i cytryna poszła w odstawkę

Pigwa jest mało doceniana.
Pigwa jest mało doceniana.
Źródło zdjęć: © Pixabay | distelAPPArath
10.12.2023 10:12, aktualizacja: 17.12.2023 15:48

Z pewnością każdy widział ten owoc. Twarda skórka, żółty kolor i obłędny zapach sprawiają, że przyciąga do siebie smakoszy niczym magnez. Wygląda jak miks jabłka i gruszki, ale ma niezwykłe właściwości, o których niewiele osób wie.

Pigwa to niedoceniany skarb ogrodów, który prezentuje się na drzewie pigwowym niezwykle okazale. Na początku sezonu obsypuje się ono czerwono-różowymi kwiatami, które z czasem zamieniają się w owoce. Okazuje się, że to nasze polskie bomby witaminowe idealne do jesienno-zimowych herbat!

Co warto wiedzieć o pigwie?

Owoce te rosną na pigwowcu, czyli z łaciny Cydonia oblonga, a jest on niczym innym, jak krzewem z rodziny różowatych. Pochodzi z Azji, ale Polski klimat nie jest mu straszny, przez co często można spotkać go w wielu ogródkach. Kształt oraz wielkość owoców drzewa pigwowego zależą od odmiany. Do najpopularniejszych w naszym kraju należą pigwa gruszkowa i pigwa jabłkowa. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pigwy najlepiej zbierać w październiku lub wcześniej, jeśli pojawiają się przymrozki. Owoce zazwyczaj są całkiem spore i charakteryzują się żółtą barwą oraz są niezwykle miłe w dotyku. Skórka pigwy oraz miąższ to twardzi zawodnicy, przez co wielu rezygnuje z jej spożywania, a to ogromny błąd.

Te pięknie pachnące owoce mają niesamowite właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Warto dodać, że toksyczne związki znajdują się w powietrzu, nie przenikają do pigw, ze względu na flawonoidy i związki polifenolowe. Jednak to nie koniec, ponieważ mają one zbawienny wpływ na ludzki organizm. Błyskawicznie pozbędą się wolnych rodników, wzmocnią naczynia krwionośne, zapobiegną miażdżycy oraz zwalczą stany zapalne.

Co zrobić z pigwą?

Wielu z pewnością zastanawia się co zrobić z pigwą po zerwaniu z drzewa. Nic dziwnego, wygląda i pachnie smakowicie, ale jak ją okiełznać? Ten niepozorny żółty owoc może być zamiennikiem cytryny, przez co idealnie nada się na dodatek do zimowej herbaty. O tej porze roku pijemy jej dużo, aby rozgrzać organizm i zapobiec potencjalnej chorobie, a pigwa doskonale w tym pomoże.

Pigwa ma słodki smak i obłędny aromat!
Pigwa ma słodki smak i obłędny aromat!© Pixabay | Innviertlerin

Na początek należy dokładnie umyć i osuszyć owoc, a dopiero potem go kroić. Warto sięgnąć wtedy po ostry nóż, ponieważ pigwa jest twarda. Najlepiej jest pokroić owoc w kostkę, a następnie przełożyć do słoika i zasypać cukrem. Pod jego wpływem pigwa puści sok, który można dodawać do napoi lub pasteryzować.

Pigwa idealnie nadaje się również do przygotowania konfitur, które także mogą stanowić smakowity dodatek do rozgrzewającej herbatki. Należy pamiętać o tym, aby były one przechowywane w chłodnym i zacienionym miejscu np. spiżarni. Dzięki temu zachowają na długo swoje właściwości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także