Wykorzystujemy tylko 10 proc. swojego mózgu, a reszta leży odłogiem? Naukowcy wyjaśniają
Ludzki mózg jest najlepszym "komputerem", który decyduje o wszystkich procesach dziejących się w naszym organizmie. Pracuje cały czas, a nadal dużo ludzi wie na jego temat zbyt mało, uznając, że wykorzystujemy tylko 10 proc. jego potencjału. Według badaczy ta teza to mit, a nasz mózg potrafi znacznie więcej.
28.01.2024 15:42
Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo niezwykłym organem jest nasz mózg, z którego mniej lub bardziej świadomie korzystamy na co dzień. Mimo że zajmuje niepozorne 2 proc. masy całego ciała, to składa się w 60 proc. z tłuszczów, a przy tym ma w sobie energię, która wystarczyłaby do zasilenia 25 W żarówki. Od lat naukowcy starają się odkryć wszystkie tajemnice ludzkiego mózgu, które pozwoliłyby nam zwiększyć maksymalnie jego pracę, a tym samym swój potencjał.
Jak naprawdę pracuje nasz mózg?
Budowy mózgu uczył się każdy z nas, przez co doskonale wiemy, że składa się on z trzech elementów: mózgu właściwego, móżdżka oraz pnia mózgowego, ale też posiada dwie półkule, które naprzemiennie odpowiadają za ruch naszego ciała. Dzisiejsza technologia umożliwia monitorowanie na bieżąco procesów zachodzących w mózgu za pomocą tomografii komputerowej, ale też rezonansu magnetycznego oraz elektroencefalografu. Dzięki nim z łatwością możemy badać nie tylko stan zdrowia, ale też sposób funkcjonowania mózgu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy na przestrzeni wieków badali mózgi wybitnych osób oraz geniuszy, aby uzyskać odpowiedzi i dowody na ich wyjątkowość. Pod koniec XIX wieku pojawiła się teoria, że przeciętni zjadacze chleba używają tylko 10 proc. swojego potencjału w przeciwieństwie do jednostek, które określone zostały mianem geniuszy. Ten szkodliwy pogląd sprawił, że do dziś wiele osób nadal w niego wierzy, co przeczy najnowszym badaniom nad mózgiem człowieka. Dzięki rzetelnej pracy naukowców wiemy, że nasz mózg jest aktywny w każdej strefie, a tylko nieużywane połączenia nerwowe z biegiem czasu całkowicie znikają.
Jak działa ludzki mózg?
Badania nad dokładnym odsetkiem procentowym używanego przez nas mózgu trwają. Nie oznacza to, że brakuje na ten temat prac naukowych lub dowodów, które zaprzeczałyby tezie wykorzystywania tylko 10 proc. mózgu. W wyniku ewolucji ludzki mózg udoskonala się tak samo jak pozostałe narządy w organizmie, a nieustannie zachodzące w nim procesy wskazują na to, że używamy go w 100 procentach! Za tym przemawia także medycyna, a w zasadzie neurologia i jej pacjenci po poważnych urazach mózgu. Nawet te niewielkie z nich bardzo mocno wpływają na nasze zdrowie oraz codzienne funkcjonowanie, które zaczyna się pogarszać.
Ogromny wpływ na zwiększenie ilości pracy mózgu ma regularny trening intelektualny, który poprawia oraz stymuluje do pracy nasze szare komórki. Dzięki temu w naszym mózgu pojawiają się połączenia neuronowe odpowiadające za zapamiętywanie. Najlepiej wprowadzić do swojego życia regularny wysiłek fizyczny, bogatą w kwasy omega-3 dietę oraz aktywność w postaci nauki języków obcych lub muzyki.