PoradyPsychologiaEksperci puścili parę z ust. Oto 5 gwarantów długowieczności

Eksperci puścili parę z ust. Oto 5 gwarantów długowieczności

Z upływem lat pojawiają się nie tylko zmarszczki, ale też brak energii, zmęczenie oraz częsta utrata zdrowia. Wtedy rzadko kiedy możemy myśleć o długowieczności, która wydaje się mitem, ale czy na pewno? Tych pięć nawyków sprawi, że zawsze będziesz młody duchem.

Długowieczność wcale nie jest przywilejem nielicznych
Długowieczność wcale nie jest przywilejem nielicznych
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.01.2024 | aktual.: 17.01.2024 16:43

Senior w naszym kraju to osoba, która ukończyła 60. rok życia i pomalutku dopełnia aktywność zawodową. O długowieczności mogą jednak mówić troszkę starsi seniorzy. Często określa się ich mianem "SuperAgers" i wigoru może pozazdrościć im niejeden 20-latek. Czy ci długowieczni odkryli eliksir lub tajemną moc?

Czy istnieje przepis na długowieczność?

Każdy chciałby żyć jak najdłużej, a przy tym zachować świetną formę fizyczną oraz intelektualną. Bardzo często możemy na swojej drodze lub w mediach społecznościowych spotkać staruszków, którzy przeżywają swoją drugą młodość i nie myślą o sprawach ostatecznych. Określenie "SuperAgers" zostało zaproponowane przez badaczy z Northwestern University w Evanston w Stanach Zjednoczonych i określa osoby powyżej 80. oraz 85. roku życia, które mają kondycję intelektualną 50-latków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według badaczy to właśnie tę grupę osób można określić mianem długowiecznych, a na tle pozostałych seniorów wyróżnia ich mózg, który się nie starzeje. Naukowcy uważają, że ma na to wpływ wiele czynników i wcale nie chodzi o geny, a główne role odgrywają: otoczenie, podejście do życia oraz aktywność. Długowieczni są w bardzo dobrej kondycji fizycznej, cały czas mają chęć do nauki oraz poznawania świata, spotykają się z innymi oraz trenują intelekt. Wielu z nich ma nawet swoje rytuały, które pomagają im utrzymywać tak dobrą formę.

Co robić, aby zostać długowieczną osobą?

Warto pamiętać, że nie ma jednego przepisu, który w 100 proc. gwarantuje długowieczność oraz dobrą formę. Naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań wyróżnili pięć cech wspólnych "SuperAgersów", które można wprowadzić do swojego życia. Pierwsza z nich odnosi się do aktywności fizycznej i wcale nie chodzi tutaj o mordercze treningi, a o ruch w dowolnie wybranej formie. Siedzący tryb życia to całkowite przeciwieństwo osób długowiecznych, które codziennie się gimnastykują, spacerują lub wykonują prace ogrodnicze.

Osoby długowieczne są aktywne społecznie, czyli lgną do ludzi i chętnie się z nimi spotykają. Nie chodzi tutaj tylko o grono znajomych lub rodziny, ale też o poznawanie nowych osób i wychodzenie z własnej strefy komfortu. Badacze uważają, że taka aktywność mocno wpływa na dobrą kondycję intelektualną seniorów, ale też wydłuża ich życie. Ogromne znaczenie na długowieczność ma stres, który należy ograniczyć do minimum, jeśli tylko mamy taką możliwość.

Co jeszcze robią długowieczni?

Chcąc być energicznym staruszkiem, musisz pamiętać, że na naukę oraz spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno. Tak uważają długowieczni, którzy nieustannie trenują swoje mózgi poprzez naukę nowych rzeczy. Języki obce oraz muzyka, a być może malarstwo, sprawią, że zyskasz nowy cel życia oraz wyzwanie i motywację do nauki. Dla osób "SuperAgers" ważne jest także, aby robić w życiu to, co czyni ich szczęśliwymi. Bardzo często wielu odmawia sobie swojego hobby, a to właśnie ono może odmłodzić człowieka o wiele lat.