Zamiast wodą, podlałam paprotkę herbatką. Momentalnie rozkwitła
Czy twoja paprotka jest bujna i ugina się pod ciężarem swoich łodyg? Jeśli nie, to pora dobrze o nią zadbać. Ten kwiat ma wielki potencjał, który warto wykorzystać. Potrzeba jedynie dobrych warunków do rozwoju i nieco domowej odżywki, którą przygotujesz z kuchennego produktu.
19.01.2024 09:33
Paprotka to roślina, która kojarzy nam się z czasami PRL, gdzie stanowiła jedną z wielu "kuloodpornych" roślin w naszych domach. Choć zabić ją ciężko, mało kto pielęgnuje ją w taki sposób, by była bujna i soczyście zielona. Odżywka z herbaty jest w stanie pobudzić ją do wzrostu, tak by obsypała się liśćmi i stała prawdziwą ozdobą domu.
Jak sprawić, by paprotka była bujna i zielona?
Paprotka należy do roślin, które nie są zbyt wymagające. Regularne podlewanie, dużo światła i nawóz od czasu do czasu to prosty przepis na piękną i bujną roślinkę. Zamiast kierować się do ogrodniczego po chemiczną mieszankę, lepiej skomponować domową odżywkę na bazie produktów, które masz już w kuchennych szafkach. Przyda się kilka torebek czarnej herbaty lub spora łyżka jej suszonych liści, bez dodatku cukru i aromatów. Parzymy je we wrzącej wodzie i czekamy, aż napar wystygnie. Taki płyn jest bogaty w garbniki, flawonoidy i taniny, czyli związki, które wzmacniają, odżywiają i pobudzają do wzrostu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Herbacianą odżywkę aplikujemy w zależności od stanu rośliny. Gdy jest marna i potrzebuje pobudzenia, najlepiej podlać ją raz w tygodniu szklanką naparu. W sytuacji, gdy chcemy jedynie podtrzymać jej kondycję, warto stosować napar raz na dwa tygodnie. Można z niego korzystać zamiennie z wodą. To ważne, gdyż przelanie podłoża zbyt dużą ilością płynów może prowadzić do rozkładu korzeni.
Jak pielęgnować paprotkę?
Wspominaliśmy wcześniej, że paprotka to łatwa w obsłudze roślina, lecz mało kto jest w stanie wyhodować ją do pokaźnych rozmiarów, tak jak robiły to nasze babcie. Choć roślina nie kwitnie, to w dalszym ciągu jest w stanie przyciągać wzrok dzięki bujnym pędom, które potrafią osiągnąć nawet kilkanaście cm długości. Jak tego dokonać?
Zacznij od znalezienia odpowiedniego stanowiska, które będzie jasne, lecz nie bezpośrednio narażone na promienie słoneczne. Ziemia w doniczce powinna być pulchna, wzbogacona o keramzyt i chipsy kokosowe. Od czasu do czasu zraszaj roślinkę mgiełką wodną, gdyż ta nie lubi suchego powietrza. Tym samym nie może stać niedaleko grzejnika i ciepłego nawiewu. Odpowiednie warunki i stałe nawożenie herbatą spowodują, że paprotka poczuje się dobrze i wypuści więcej łodyg, które w mig zarosną drobnymi listkami.