NewsyNiesamowity wyczyn. Wszczepiono chip do mózgu człowieka. Elon Musk ogłosił sukces

Niesamowity wyczyn. Wszczepiono chip do mózgu człowieka. Elon Musk ogłosił sukces

Operacja na mózgu.
Operacja na mózgu.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Maksim Shmeljov

02.02.2024 16:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obecnie coraz szybszy rozwój nowoczesnych technologii już nikogo nie dziwi. Tym razem mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją. Firma założona przez Elona Muska, wszczepiła pierwszemu pacjentowi chip do mózgu. W czym docelowo ma pomóc ta nowa technologia?

Żyjemy w XXI wieku, a świat cały czas idzie do przodu. Obecnie rozwój nowych technologii jest na tak wysokim poziomie, że u wielu ludzi budzi to nadzieję na lepszą przyszłość. Zwłaszcza w medycynie wszelkie nowości i usprawnienia są przez wielu bardzo wyczekiwane. Ludzie wierzą, że nowo powstające technologie pomogą leczyć oraz eliminować choroby. Czasami jednak niektóre nowoczesne rozwiązania budzą nasze zdziwienie lub pewny niepokój. Tak też jest w przypadku wynalazku firmy Neuralink, która została założona przez Elona Muska. Chodzi o specjalny chip, który niedawno został wszczepiony ludzkiemu pacjentowi do mózgu. Jakie ten chip ma mieć w przyszłości zastosowanie?

Przełom w medycynie, który pomoże pacjentom neurologicznym

W zeszłym roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała firmie Neuralink zgodę na przeprowadzenie pierwszej próby przetestowania chipu na żywym człowieku. Był to przełom, który pozwolił na kontynuacje badań umożliwiających pomoc pacjentom z paraliżem oraz szeregiem innych schorzeń neurologicznych. Według doniesień agencji prasowej Reuters niedawno wreszcie udało się wybranemu pacjentowi wszczepić do mózgu implant. Co więcej, według ekspertów już wstępne wyniki wskazują na obiecujące rezultaty w wykrywaniu impulsów neuronowych. Czym są te impulsy? Mianem tym określa się aktywność neuronów w mózgu. Jest to wykorzystywanie sygnałów elektrycznych i chemicznych przez komórki do przesyłania informacji do naszego mózgu oraz ciała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Test specjalnego robota chirurgicznego

Warto podkreślić, że w tym przełomowym badaniu wykorzystano specjalnego robota, który chirurgicznie umieścił chip z połączeniem mózg-komputer (BCI). Miało to na celu ocenę bezpieczeństwa implantu oraz użycia robota chirurgicznego. Firma Neuralink zaznaczyła, że docelową misją jest umożliwienie ludziom kontrolowanie komputera z użyciem wyłącznie swoich myśli. Ich zdaniem "ultracienkie nici" zastosowane w stworzonych przez nich chipach pomogą skutecznie przekazywać sygnały do ​​mózgów uczestników badania. Elon Musk zdradził, że pierwszy niezwykły produkt firmy Neuralink będzie nosił nazwę Telepathy.

Kim jest Elon Musk?

Elon Musk to znany przedsiębiorca, założyciel oraz współwłaściciel wielu firm. Są to między innymi PayPal, SpaceX, Tesla, wspomniany Neuralink i The Boring Company. Musk pochodzi z RPA natomiast mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Ma obecnie 52 lata, a jego majątek jest szacowany na 210,6 miliarda dolarów amerykańskich. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także