PoradyLajfhakiZalej wodą i spryskaj rośliny. Pozbędziesz się przędziorków z ogrodu

Zalej wodą i spryskaj rośliny. Pozbędziesz się przędziorków z ogrodu

pająki w ogrodzie fot. getty images
pająki w ogrodzie fot. getty images
31.07.2023 13:54

Pająki, chociaż wzbudzają niechęć, są naturalną częścią naszego ekosystemu i nie da się bez nich żyć. Urzędują schowane w naszych domach i bardziej zauważalne są wśród roślin. Oto domowy sposób na pająki w ogrodzie.

Na sam ich widok niektórzy mają ochotę uciec w siną dal - mowa tu o pająkach, których w naszym kraju liczy się aż 800 gatunków. Zdradzamy skuteczny trik na to, jak pozbyć się ich z ogrodu.

Sposób na pająki w ogrodzie

Chociaż w większości przypadków dobrze jest mieć pajęczaki w ogrodzie czy na działce, jest jeden ich rodzaj, który szkodzi roślinom. Mowa tu oczywiście o przędziorkach. Te małe pajączki, chociaż są niewielkich rozmiarów, potrafią zrobić spore szkody. Jeśli zauważysz, że na roślinach pajęczynę zrobił krzyżak - zostaw go, jeśli jednak jest ona cała w drobnych sieciach, to zły znak. I należy działać szybko, aby nie doszło do poważnych chorób.Przędziorki powodują u roślin chlorozę i defoliację, a także zmianę w wyglądzie. Podczas ich ataku dochodzi do brunatnienia i zasychania liści.

pająki w ogrodzie fot. Rasbak, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
pająki w ogrodzie fot. Rasbak, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Oprysk na przędziorki

Swoją roślinę możesz zabezpieczyć przed tymi pajęczakami w prosty sposób. Wystarczy, że zastosujesz domowej roboty oprysk z wyciągiem z czosnku. Jego przygotowanie nie jest wcale trudne. Oto pełen przepis:

1. Sposób

 • weź 30 gramów czosnku,
 • moczyć przez dobę w 1 litrze ciepłej wody,
 • po tym czasie odcedź,
 • opryskaj dokładnie roślinę.

2. Sposób

 • rozgnieć główkę czosnku,
 • zalej szklanką gorącej wody,
 • gdy napar ostygnie, rozcieńczyć go litrem wody,
 • opryskaj roślinę.

W ten sposób twoje rośliny będą wolne od przędziorków.

pająki w ogrodzie fot. David Cappaert, CC BY-SA 4.0 Wikimedia Commons
pająki w ogrodzie fot. David Cappaert, CC BY-SA 4.0 Wikimedia Commons

Jak przyciągnąć dobre pająki?

Jeśli chcesz, aby w twoim ogrodzie było więcej pajęczaków, które dobrze wpływają na rośliny, możesz je sprytnie do niego przyciągnąć. Oto kilka trików ogrodniczych:

 • sadź atrakcyjne rośliny

blisko warzyw sadź kwiaty, są one dla nich dobrym towarzystwem, pomagają im dobrze rosnąć oraz przyciągają pająki, podobnie, jak niektóre drzewa i krzewy.

 • stosuj ściółkę

pająki nie przepadają za gołą ziemią, wolą mieć możliwość, aby gdzieś się schować, dlatego zostawiaj im skoszoną trawę lub korę.

Pamiętaj też, aby nie niszczyć sieci pająków, które już są w ogrodzie. Jeśli nie mają obecnie żadnego mieszkańca, wolne przyciągną nowe osobniki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także