PoradyLajfhakiZamiast wyrzucać, zakop pod laurowiśnią. W lipcu odżywi i wzmocni krzew

Zamiast wyrzucać, zakop pod laurowiśnią. W lipcu odżywi i wzmocni krzew

Laurowiśnia to zimozielony krzew, który świetnie rośnie w naszym klimacie. Często występuje w formie żywopłotu, ponieważ stanowi znakomitą alternatywę dla popularnych roślin. Najczęściej w maju zachwyca swoimi białymi kwiatostanami oraz zapachem, a w zimie utrzymuje zielony kolor. Podpowiadamy, jak przygotować naturalny nawóz dla laurowiśni.

naturalny nawóz dla laurowiśni fot. freepik
naturalny nawóz dla laurowiśni fot. freepik

24.07.2023 11:20

Ta roślina z rodziny różowatych pochodzi z Bałkanów, Azji Mniejszej oraz Kaukazu. Ma mięsiste i grube liście, które łudząco przypominają liście laurowe. Kwiaty laurowiśni pojawiają się w maju, a w lipcu zmieniają się na czarne małe jagody o średnicy maksymalnie 1 cm. Nie są jadalne, jak i liście, a wręcz mogą być trujące dla ludzi i zwierząt. Warto dodać, że krzew ten rośnie bardzo szybko, od 30 do 60 cm w ciągu roku, dlatego często hodowany jest w formie ozdobnego drzewa.

Jak uprawiać laurowiśnie?

Krzew nie jest trudny w uprawie i dobrze reaguje na zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, dlatego sadzi się go najczęściej przy drogach oraz w parkach. Jeśli zależy nam na prawidłowym wzroście laurowiśni, pamiętajmy o:

  • lekko zacienionym stanowisku, które będzie dobrze osłonięte od wiatru;
  • glebie o pH od 6,5 do 7,5, czyli żyznej i wilgotnej;
  • sadzeniu jesienią w odstępach do 50 cm;
  • regularnym podlewaniu przynajmniej raz na tydzień;
  • ściółkowaniu krzewu korą, kompostem lub agrowłókniną;
  • przycinaniu co najmniej dwa razy do roku na wiosnę i jesień;
  • rozmnażaniu z uciętych pędów;
  • ochronie przed grzybami oraz mszycami.
Laurowiśnia, fot. Mrs Garden/Youtube
Laurowiśnia, fot. Mrs Garden/Youtube

Czym i kiedy nawozić laurowiśnie?

Nawożenie krzewu prowadzimy ostrożnie, najczęściej w kwietniu i lipcu, kiedy zakończy kwitnienie. Gotowe oraz ogólnodostępne odżywki do laurowiśni nieumiejętnie stosowane mogą spalić jej korzenie. Dlatego warto zdecydować się na domowy i bezpieczny środek, który przygotujemy samodzielnie. Pomogą w tym skorupki jajek, które często po przygotowaniu potraw wędrują do kosza. Wykorzystanie ich jako nawozu będzie ekologiczne oraz pozytywnie wpłynie na glebę, w jakiej rośnie laurowiśnia. Istnieje też metoda na przygotowanie płynnego nawozu ze skorupek jajka, w której skorupki zalewa się wrzątkiem i zostawia na tydzień, aby rozpuściły w wodzie swoje składniki. Potem wystarczy podlać krzewy taką wodą.

Co zrobić ze skorupkami po jajkach, fot. Unsplash
Co zrobić ze skorupkami po jajkach, fot. Unsplash

Czego nie lubi laurowiśnia?

Przed zakupem i posadzeniem krzewu warto pamiętać, że nie lubi on mrozów. Dlatego młode laurowiśnie powinno się okrywać na zimę, aby nie zmarniały. Drugim wrogiem laurowiśni są choroby grzybicze, które powstają w wyniku dużej wilgotności i braku dostępu do powietrza.