PoradyZawsze odcinam róg gąbki do naczyń. Gdy poznasz powód, też tak zrobisz

Zawsze odcinam róg gąbki do naczyń. Gdy poznasz powód, też tak zrobisz

gąbka do naczyń fot. genialne.pl
gąbka do naczyń fot. genialne.pl
24.08.2023 17:57, aktualizacja: 13.03.2024 08:37

Choć zwyczajowo mówimy o gąbce do naczyń lub zmywaku kuchennym, ten niewielki prostokąt może przydać się również do sprzątania np. w łazience. W związku z tym w każdym domu powinna być gąbka do naczyń z odciętym rogiem. To prosty sposób, by uniknąć fatalnej w skutkach pomyłki.

Gąbki do naczyń w większości domów są wykorzystywane do czyszczenia talerzy i garnków. Na tym jednak rzadko się kończy. Te wszechstronne zmywaki większość z nas wykorzystuje do pucowania kuchenek, umywalek, wanien, a nawet toalet. Jeśli używasz do zmywania i sprzątania gąbek w tym samym kolorze, bardzo łatwo o pomyłkę...

Co daje gąbka do naczyń z odciętym rogiem?

Zdarzyło ci się mieć wątpliwości, która z gąbek była przeznaczona do mycia naczyń, a która do sprzątania? Chyba każdy miał kiedyś ten dylemat. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pozbycie się obu zmywaków. Nikt przecież nie chciałby myć naczyń, na których je, gąbką, którą wcześniej czyścił np. sedes. To byłoby bardzo niehigieniczne i — co tu dużo mówić — po prostu obrzydliwe. Właśnie dlatego warto wykonać proste oznaczenie, które pozwoli odróżnić od siebie zmywaki przeznaczone do różnych domowych zadań. Jak to zrobić? Jedna gąbka do naczyń powinna mieć odcięty róg. Weź nożyczki i odetnij pod skosem jeden z narożników. Dzięki temu będziesz umiał ją rozpoznać. Nie ma znaczenia, czy gąbkę z uciętym rogiem przeznaczysz do zmywania, czy do sprzątania. Ważne jest jedynie, żebyś wiedział, do czego służy. Ta prosta sztuczka pozwoli ci uniknąć dylematów i ewentualnych pomyłek.

Gąbka do naczyń miewa w domu różne zastosowania. Fot. Freepik
Gąbka do naczyń miewa w domu różne zastosowania. Fot. Freepik

Jak często wymieniać gąbkę do naczyń?

Gąbka do naczyń stanowi doskonałe siedlisko dla bakterii. Aby chronić swoje zdrowie, warto o nią odpowiednio dbać, a także wystarczająco często wymieniać. Specjaliści radzą, by robić to nawet co 5-7 dni. W ten sposób zyskasz pewność, że twojemu zdrowiu nic nie zagraża. Jeśli chcesz nieco przedłużyć żywotność zmywaka, możesz zdezynfekować go domowym sposobem. Warto robić to po każdym użyciu.

Gąbka do naczyń powinna być odpowiednio często wymieniana. Fot. Freepik
Gąbka do naczyń powinna być odpowiednio często wymieniana. Fot. Freepik

Jak dezynfekować gąbkę do naczyń?

Dezynfekcja gąbki pozwala usunąć z niej wszystkie groźne dla naszego zdrowia bakterie. Zabieg możesz wykonać na kilka prostych sposobów.

     
  • Włóż gąbkę do zmywarki razem z naczyniami. Po zakończeniu standardowego mycia będzie jak nowa.
  • Użyj kuchenki mikrofalowej. Umieść w niej gąbkę i uruchom urządzenie na 30-60 sekund. Kiedy się wyłączy, wyjmij gąbkę szczypcami lub poczekaj, aż ostygnie.
  • Zafunduj gąbce kąpiel. Zanurz ją w occie spirytusowym lub wodzie z dodatkiem olejku herbacianego. Pozostaw ją tak na całą noc. Zarazki i brzydki zapach znikną, jak ręką odjął.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także