PoradyDomowe trikiZepsuty suwak naprawisz w 2 minuty. Zajrzyj do kuchennej szuflady

Zepsuty suwak naprawisz w 2 minuty. Zajrzyj do kuchennej szuflady

Zamek błyskawiczny w kurtce.
Zamek błyskawiczny w kurtce.
Źródło zdjęć: © Freepik | lakuza
09.12.2023 13:46, aktualizacja: 12.12.2023 15:12

Suwak w twojej ulubionej kurtce zaczyna się zacinać? Nie musisz jej oddawać do krawca. Czasami mały zabieg w domu jest w stanie naprawić usterkę. Przedstawimy ci kilka przydatnych trików, dzięki którym żaden suwak nie będzie dla ciebie wyzwaniem. Koniecznie sprawdź poniższe porady.

Odzież wyposażona w suwak to jedna z najlepszych opcji. Błyskawicznie się zapina, nie trzeba nic wiązać, a mechanizm rzadko kiedy ma jakieś usterki. Dopiero z czasem pojawiają się problemy z płynnością. Bywa i tak, że ogonek, za który pociągamy, zostaje nam w ręku i ciężko zasunąć kurtkę. Podpowiemy ci, jak w łatwy sposób poradzić sobie z takimi problemami.

Jak szybko zreperować zamek błyskawiczny?

Miałeś kiedyś taką sytuację, że zasuwka spada z ząbków? Jeśli tak, koniecznie wypróbuj trik z zabezpieczeniem, do którego potrzebujesz kawałka plastikowej słomki. Wystarczy odciąć 2 cm rurki i przeciąć ją wzdłuż. Kolejny krok to zgięcie plastiku w połowie i mocne dociśnięcie. Teraz wystarczy dokleić plastik do zasuwki, a tą nawlec na ząbki. Już nic nie będzie ci odpadać!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolejny popularny problem to suwak, który nie łączy dostatecznie ząbków, przez co przy każdym gwałtowniejszym ruchu kurtka się rozpina. Aby to naprawić, musisz mieć pod ręką kombinerki, którymi ściśniesz mechanizm. Wystarczy zsunąć suwak na sam dół i lekko docisnąć, by mocniej złapał ząbki. Dzięki temu przy kolejnym zasuwaniu nie będzie już problemu rozpiętą kurtką.

W przypadku, gdy uchwyt, za który zwykle trzymasz zasuwkę, zostaje ci w dłoni, koniecznie dorób nowy. Najlepiej wykorzystać kawałek sznurka, który jest dopasowany kolorystycznie do ubrania. Przeciągnij go za pętelkę i zrób guz, by łatwiej było złapać zasuwkę.

Zamek błyskawiczny nie działa płynnie? Zajrzyj do kosmetyczki

Z czasem mechanizm nieco się starzeje, co powoduje utrudnienie w płynnym zasuwaniu. Zamiast się męczyć i ciągnąć na siłę, wykorzystaj domowy trik z użyciem wazeliny kosmetycznej. Wystarczy, że natrzesz suwak odrobiną balsamu do ust, a momentalnie wszystko wróci do normy. Trik działa również z wykorzystaniem świecy woskowej. Najlepiej używać tej o neutralnym kolorze i zapachu. Takie woskowanie zamka warto robić co jakiś czas, by usprawnić działanie mechanizmu.

Naprawa zamka błyskawicznego.
Naprawa zamka błyskawicznego.© Freepik | ginkoveyka

Czasami problem w płynności nie leży w ząbkach, a samym zamku. Być może coś blokuje jego pracę, przez co odczuwasz opór podczas zasuwania. Koniecznie sprawdź, czy nic tam nie wpadło, czasami mały paproch czy nieco wypełnienia kurtki może być powodem utrudnionej pracy suwaka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także