InspiracjeModaNaucz się prać puchową kurtkę. Zawsze będzie puszysta niczym chmurka

Naucz się prać puchową kurtkę. Zawsze będzie puszysta niczym chmurka

Kobieta trzyma kurtkę w rękach
Kobieta trzyma kurtkę w rękach
Źródło zdjęć: © Getty Images | RossHelen

21.11.2023 14:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Porządna puchowa kurtka to doskonała inwestycja, która z pewnością ci się zwróci. Kiedy za oknem czuć trzaskający mróz, naturalne wypełnienie jest w stanie ochronić twoje ciało przed wyziębieniem. Aby produkt posłużył nam przez wiele lat, trzeba się nauczyć odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia. Podpowiemy ci, jak dobrze wyprać kurtę z pierza, by nie straciła kształtu i swoich właściwości.

Watowane kurtki mają się nijak do tych, które są wypełnione naturalnym ociepleniem. Pióra izolują przed chłodem, wiatrem, a także utrzymują optymalną temperaturę twojego ciała. Kupując takie okrycie, masz pewność, że posłuży ci jeszcze przez kilka następnych lat, o ile odpowiednio o nią zadbasz. Koniec jesieni to odpowiednia pora na pranie kurtek przed zimą. Ta z piór powinna przejść intensywne odświeżenie.

Podstawowe zasady prania kurtek z naturalnym wypełnieniem

Wszystkie zabrudzenia na materiale powinny być usuwane na bieżąco. W ten sposób uchronimy się przed trwałymi plamami, którym zaradzi jedynie pralnia chemiczna. Najlepiej zabrać się za pranie ręczne w wannie. Będziesz mieć duże pole manewru, a przy okazji oszczędzisz wodę i mydło.

Do prania puchu nadaje się jedynie szare mydło lub specjalny preparat do puchu. Rozpuszczamy kilka pompek w wannie z wodą i moczymy kurtkę, aż wszystkie plamy odpowiednio namokną. Możesz ją zostawić na jakieś 15-20 minut, a następnie pierzemy kurtkę ręcznie. Płuczemy cały materiał wodą, aż będzie przeźroczysta. Odciskamy nadmiar wody, a następnie zawijamy okrycie w mięsisty ręcznik i odciskamy pozostały płyn. Możesz powtórzyć ten trik kilkukrotnie, by pozbyć się jak największej ilości wody.

Wilgotną kurtkę kładziemy płasko na suszarce (nigdy na grzejniku!) i pozostawiamy do naturalnego wyschnięcia. Trzeba mieć świadomość, że ten proces chwilę potrwa, dlatego pomieszczenie powinno mieć dobrą wentylację i odpowiednio wysoką temperaturę w przedziale 20-21 stopni Celsjusza. Kiedy czujesz, że woda wyparowała, koniecznie rozbij wypełnienie. Kilka razy uderz i strząśnij materiał, by pióra ponownie stały się puszyste.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pranie kurtki puchowej w pralce

Zawsze przed praniem warto sprawdzić metkę z wytycznymi producenta. Jeśli nie ma tam przeciwwskazań do prania w pralce, to możesz to zrobić. Ważne, by ustawić możliwie jak najniższą temperaturę i niskie obroty. Ciekawy trik na rozbicie pierza jeszcze podczas prania, to wrzucenie kilku piłeczek tenisowych do wnętrza bębna.

Kobieta otula się kurtką
Kobieta otula się kurtką© Freepik | freepik

Suszenie przebiega w podobny sposób co w przypadku prania ręcznego. Suszenie w suszarce bębnowej może być nie najlepszym pomysłem ze względu na wysoką temperaturę wewnątrz. Lepiej powiesić kurtkę w pokoju i mieć pewność, że nie zostanie uszkodzona. Odkształcenie bądź skurczenie może być permanentne, a wtedy odzież nie będzie się do niczego nadawać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także