Zimujesz pelargonie? Sprawdź, czy to już czas, by je wybudzić
W Polsce pelargonie to niezwykle popularne kwiaty. Do Europy trafiły z Afryki już w XIX wieku. Latem powszechnie upiększają liczne balkony. Nie wszyscy wiedzą, ale z łatwością możemy je przezimować. Kiedy jednak jest najlepszy moment na ich wybudzenie?
Pelargonie to wyjątkowe kwiaty. Polacy oszaleli na ich punkcie i latem trudno znaleźć dom, którego akurat nie zdobią te piękne rośliny. Uprawianych odmian jest bardzo wiele i wciąż tworzone są nowe. Do tych najpopularniejszych w Polsce gatunków należą pelargonia rabatowa oraz pelargonia bluszczolistna. Warto wiedzieć, że po okresie kwitnienia nie trzeba ich wcale wyrzucać. Można zdecydować się na przezimowanie pelargonii. Dzięki temu zabiegowi zaoszczędzimy pieniądze. Kiedy jednak jest odpowiedni moment na wybudzenie pelargonii do życia?
Kiedy i jak należy wybudzać pelargonie?
Według ekspertów optymalnym okresem, w którym powinno się zacząć budzić rośliny do życia, jest luty i marzec. Warto jednak już w styczniu podnieść temperaturę w pomieszczeniu, w którym przechowujemy swoje zimujące kwiaty. Najlepiej, jeśli zwiększysz ciepło o 3-4 stopnie Celsjusza. Przy wybudzaniu pelargonii trzeba koniecznie pamiętać o obfitym podlewaniu. Na samym początku upewnij się jednak, czy gleba twojej rośliny jest dobrze przepuszczalna. Jeśli taka nie będzie, to niestety przy obfitym podlewaniu możesz doprowadzić do gnicia korzeni. Pamiętaj, żeby obserwować roślinę i po pierwszym podlaniu dostarczyć jej wodę dopiero wtedy, kiedy górny centymetr gleby wyraźnie przeschnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki na odmrażanie auta
Przytnij swoje pelargonie i pozbądź się szkodników
Niestety różne szkodniki uwielbiają wiosną atakować zimujące rośliny. Dlatego też po wybudzeniu należy dokładnie oglądnąć swoje pelargonie i sprawdzić, czy nie zostały one zaatakowane. Duże znaczenie ma również przycinanie tych roślin. Wszystko zależy od miejsca, w którym pelargonie mają później przebywać. Pamiętaj, że niskie przycinanie, czyli na wysokości 4 do 5 pąków, jest zalecane do roślin, które będą rosły w skrzynkach balkonowych.
Jak skutecznie przesadzić pelargonię po wybudzeniu?
Pelargonie po zimowaniu warto zazwyczaj przesadzić, zwłaszcza jeśli twoje kwiaty były przechowywane w plastikowych pojemnikach. Miej na uwadze, że przesadzenie może zapewnić twojej roślinie dodatkowe składniki odżywcze. W jaki sposób najlepiej to zrobić? Na samym początku wybierz odpowiednią doniczkę. Powinna być tylko trochę większa niż bryła korzeniowa. Następnie użyj świeżej i dobrze przepuszczalnej ziemi.
Po przesadzeniu pamiętaj, aby umieścić pelargonię w dobrze nasłonecznionym miejscu. Kwiaty te powinny mieć co najmniej 6-8 godzin słońca. Po około czterech do sześciu tygodni powinny pojawić się nowe odrosty, których możesz użyć jako sadzonek. Jeżeli jednak nie chcesz stworzyć z nich sadzonek, to pamiętaj, aby odrosty usunąć. Zabieg ten skutecznie pobudzi twoją roślinę do rozkrzewienia.