NewsyWidzisz lekarza w białym kitlu? Kolor odzieży medycznej ma znaczenie

Widzisz lekarza w białym kitlu? Kolor odzieży medycznej ma znaczenie

Pierwsze skojarzenie ze słowem lekarz? Biały kitel. Nietrudno zauważyć, że część personelu medycznego nosi kolorową odzież medyczną. Czy wiesz, co oznacza kolor fartucha? Czy kolor kitla lekarskiego ma jakiekolwiek znaczenie? Wyjaśniamy.

Czy kolor odzieży medycznej ma znaczenie?
Czy kolor odzieży medycznej ma znaczenie?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Luis Alvarez

05.03.2024 11:27

Psychologia kolorów to bardzo ciekawe zagadnienie. Kolor wpływa na humor i samopoczucie, a także na nasz sposób postrzegania świata. Dotyczy to również odzieży, także tej medycznej. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co oznaczają kolory kitli lekarskich?

Położnicy często noszą granatowe fartuchy, podobnie jak anestezjolodzy. Stomatolodzy stawiają na białe lub zielone fartuchy, a neonatolodzy i pediatrzy widywani są w różowych uniformach. Czy kolor odzieży medycznej ma jakiekolwiek znacznie? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy odzież medyczna różni się od zwykłych ubrań?

Odzież medyczna różni się od znanych nam ubrań. Lekarze, ratownicy i pielęgniarki mają nieustanny kontakt z wirusami, bakteriami i drobnoustrojami. Wszystko to osadza się na tkaninie, co zwiększa ryzyko zarażenia innych pacjentów. Kitle wymagają specjalnego traktowania. Uniformy pierze się w bardzo wysokich temperaturach, a do prania dodawane są silne środki chemiczne, które wyjaławiają tkaniny.

Scrubsy, czyli ubrania dla medyków wykonywane są z bawełny bądź bawełny z dodatkiem poliestru. Materiał jest odporny na wysokie temperatury, zagniecenia i plamy. Odzież medyczna nie może być prana z innymi ubraniami ze względu na groźne bakterie, które znajdują się na powierzchni.

Czy kolor odzieży medycznej ma znaczenie?

W Polsce nie obowiązują żadne przepisy, które zmuszałyby pracowników medycznych do noszenia fartuchów w określonym kolorze. Mimo to niektórzy medycy noszą odzież w konkretnych kolorach. Lekarze wybierają klasyczne, białe fartuchy, które kojarzą się z niewinnością i czystością. Biały fartuch jest przede wszystkim praktyczny, ponieważ widać na nim wszelkie zabrudzenia czy zanieczyszczenia.

Choć ten kolor jest neutralny, może... podnieść ciśnienie. Pomiar ciśnienia w gabinecie lekarskim wiąże się z reakcją stresową. Pacjent nie odczuwa go na świadomym poziomie, jednak ma to odzwierciedlenie w wyniku badania. To zjawisko ma swoją nazwę - "efekt białego fartucha".

Jakie znaczenie mają inne kolory odzieży medycznej?

Stomatolodzy i położnicy najczęściej chodzą w zielonych kitlach. To kolor, który uspokaja i wzbudza zaufanie. Pediatrzy i neonatolodzy często sięgają po różowe, wzorzyste kitle. To nietypowy kolor, który kojarzy się z miłością i czułością. Nic więc dziwnego, że lekarze pracujący z dziećmi wybierają go tak często. Niebieskie kitle to znak rozpoznawczy pielęgniarek i położnych, zaś ratownika medycznego rozpoznasz po czerwonym stroju.

Granat to szlachetny kolor, który wzbudza zaufanie i podkreśla autorytet, dlatego też tak często wybierany jest przez ordynatorów i anestezjologów. Jak widać, kolor odzieży ma ogromne znaczenie, ale nie dla lekarzy, a dla pacjentów.