Zmieliłam i zmieszałam z innymi składnikami. Już nigdy nie zrezygnuję z tego środka
Naturalne środki do czyszczenia wzbudzają wiele wątpliwości, a przecież są o niebo lepsze od tradycyjnej chemii. Z pewnością przynajmniej raz zastanawiałeś się, czy domowy płyn do mycia skutecznie wymiecie brud? Ten specyfik nie tylko sprząta, ale też obłędnie pachnie. Jak zrobić domowy środek czyszczący?
Wiele osób ma ogromny problem ze znalezieniem jednego, a przede wszystkim dobrego detergentu, który nie będzie kosztował miliona monet. Długie składy zakrywają kolorowe etykiety oraz chwytliwe hasła reklamowe, które wcale nie sprawiają, że środki do czyszczenia działają, jak powinny. Z tego powodu warto postawić na naturalne i bezpieczne zamienniki do sprzątania, a na bazie suszonej lawendy stworzysz prawdziwy wymiatacz brudu.
Jak zrobić uniwersalny płyn do czyszczenia?
Bazą ultraczyszczącego domowego specyfiku jest lawenda, która ma niebywały zapach, ale także właściwości. Do wykonania tej mieszanki potrzeba zaledwie 1,5 łyżki suszonego kwiatu, który warto zmielić w młynku lub rozbić moździerzu na drobny pył. Dzięki temu lawenda nabierze jeszcze większej mocy czyszczącej, ale najpierw należy ją zalać 300 ml wrzącej wody. Powstały napar powinien wystygnąć, ponieważ środek do czyszczenia wymaga jeszcze kilku składników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki na sprytne sprzątanie, których nauczyła mnie mama!
Do płynnej bazy lawendowej koniecznie należy wsypać 1 łyżkę soli, która musi się w niej dobrze rozpuścić. Dopiero na sam koniec wlewamy do mikstury 200 ml octu spirytusowego, a ma on właściwości czyszczące oraz dezynfekujące. Teraz należy przelać środek do czyszczenia do pojemnika ze spryskiwaczem i zakasać rękawy do sprzątania.
Co wyczyści płyn na bazie lawendy? Przede wszystkim pozbędzie się bakterii, wirusów oraz zalążków pleśni, a także kurzu. Tym specyfikiem można przecierać meble, myć podłogi, ale także szorować łazienkę, czyścić okna, jak również zaschnięty piekarnik.
Co można zrobić ze suszonej lawendy?
Lawenda, a szczególnie ta suszona, jest często niedoceniania, a przecież można wykorzystać ją na wiele różnych sposobów. Oprócz przygotowania środka do czyszczenia, warto przygotować z niej domowe saszetki zapachowe do szafy, które błyskawicznie odstraszą mole. Jeśli podczas przygotowywania domowego detergentu zaparzyłeś odrobinę więcej naparu z lawendy, to wykorzystaj go, jako spray do pościeli. Dzięki kojącemu aromatowi zaśniesz po całym dniu wrażeń niczym dziecko.
Kawałki suszonej lawendy stanowią też idealną bazę do domowych kosmetyków m.in. peelingów oraz mydeł, jak również mogą być dosypywane do kąpieli. Czy suszona lawenda może przydać się w kuchni? Błyskawicznie możesz wyczarować z niej nie tylko pachnące, ale też smaczne wypieki, a wyjątkowe ciasteczka cytrynowo-lawendowe z pewnością zaskoczą twoich gości.