Zobacz, czy masz w zamrażalniku. Niewielu wie, do czego służy
Jeżeli nadszedł moment, w którym musisz rozmrozić swoją zamrażarkę, ale nie jesteś pewien, jak się za to zabrać, nie martw się. To nie jest skomplikowany proces, ale ważne jest, aby unikać pewnych powszechnych błędów.
20.12.2023 18:15
Każda zamrażarka jest inna, dlatego do swojego urządzenia powinieneś podchodzić indywidualnie. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy zamrażarka jest wyposażona w funkcję "No Frost". Większość nowoczesnych urządzeń ma tę opcję, co wcale nie oznacza, że nie trzeba ich rozmrażać. Jeżeli jednak posiadasz starszy model, to od czasu do czasu konieczne musisz to robić.
Dlaczego warto rozmrozić zamrażarkę?
Czy zauważyłeś, że szuflady w zamrażarce nie zamykają się prawidłowo, a na ściankach widnieje gruby szron? To znak, że nadszedł czas na rozmrożenie urządzenia. Zazwyczaj decydujesz się na ten krok, gdy lód zaczyna przeszkadzać, ale dobrze byłoby przeprowadzać ten proces co najmniej raz na trzy miesiące. Urządzenia bez lodu zużywają mniej energii i rzadziej ulegają awariom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oszczędność w przypadku lodówki przekłada się na niższe rachunki, a uwierz, że zamrażarka zużywa sporo prądu. Wynika to z faktu, że jej silnik nie musi ciągle pracować na pełnych obrotach. Warto dodać, że w czystym urządzeniu żywność dłużej zachowuje świeżość i jest smaczniejsza. Jeżeli od jakiegoś czasu nie rozmrażałeś swojego urządzenia, to może to być dobry moment, aby wreszcie to zrobić.
Jak rozmrozić zamrażarkę?
Rozmrażanie zamrażarki zaczyna się od opróżnienia wszystkich półek, otworzenia drzwiczek, a następnie odłączenia urządzenia od zasilania, aby było bezpiecznie. Wtedy wiele osób po prostu zostawia zamrażarkę, aby cała zgromadzona w niej woda mogła się rozpuścić. Warto jednak pamiętać, że w dolnej części urządzenia znajduje się specjalny zawór lub lejek, którym spłynie jej nadmiar.
Należy go otworzyć, albo wysunąć, gdy tylko zacznie się rozmrażanie. Służy on do odprowadzania wody, a miejsce, w którym się znajduje oraz jego wygląd zależą od modelu zamrażarki. Możesz go poszukać samodzielnie lub zaznajomić się instrukcją obsługi urządzenia. Po wyciągnięciu półek powinieneś go zauważyć bez większych problemów. Podstaw pod zawór jakieś naczynie, które zbierze wodę. Idealnie sprawdzi się blaszka z piekarnika, która powinna zmieścić się pod lodówką.
Pamiętaj jednak, aby zabezpieczyć próg zamrażarki ręcznikiem, aby ewentualny wyciek wody nie zalał podłogi w całym mieszkaniu. Kiedy lód stopnieje, umyj wnętrze zamrażalnika płynem do naczyń i umieść szuflady z powrotem na ich miejsce. Potem podłącz urządzenie do prądu, ale tylko wtedy, kiedy wszystko będzie suche. Dzięki tym krokom skutecznie rozmrozisz swoją zamrażarkę, a twoje urządzenie będzie odpowiednio przygotowane na kolejne miesiące użytkowania.