Zwróciłeś uwagę na guzik na pasie bezpieczeństwa? Nie jest tam bez powodu
Bezpieczeństwo na drodze to podstawa, dlatego zawsze trzeba zachować za kierownicą samochodu czujność, a nawet przewidywać, co może się wydarzyć. Na wyposażeniu każdego auta znajdują się nie tylko poduszki powietrzne, ale też pasy bezpieczeństwa, które zawsze powinny być zapięte. Mało kto wie, dlaczego są na nich małe plastikowe guziki i wcale nie chodzi tutaj o ozdobę pasów bezpieczeństwa.
07.02.2024 | aktual.: 19.06.2024 11:03
Bardzo wielu kierowców i pasażerów po macoszemu traktuje zapianie pasów, a niesie to ze sobą ogromne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Wielu zapina je za swoimi plecami, aby oszukać system samochodu i nie irytować się jego charakterystycznym pikaniem. Za brak prawidłowo zapiętych pasów grozi mandat, ale należy liczyć się z o wiele gorszymi konsekwencjami swoich działań. Z pewnością każdy zastanawiał się nad tym, jak skonstruowane są pasy. Czy wiesz, po co producenci umieszczają na pasach nich plastikowe guziki?
Pasy bezpieczeństwa z guzikiem?
Po raz pierwszy pasy pojawiły się 1958 roku, a na rynek wprowadziła je marka Volvo, dopiero w latach 80. XX wieku Mercedes udoskonalił ich działanie, dzięki czemu w kolejnych latach coraz więcej firm opracowywało najlepszą i bezpieczną technologię pasów bezpieczeństwa. W naszym kraju w tamtym czasie pasy musieli zapinać tylko kierowca oraz pasażer jadący z przodu poza terenem zabudowanym. Przepisy zmieniły się dopiero w 1991 roku i są niezmienne do dziś, co oznacza, że zawsze powinieneś ich przestrzegać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z pewnością zapinając pas, zawsze zwracałeś uwagę na charakterystyczny guzik, który z niewiadomych ci powodów został na nim zamontowany. Nie chodzi tutaj o zwiększenie twojego bezpieczeństwa, a wygodę. Każdy z nas przynajmniej razy wykonywał wygibasy, aby złapać końcówkę pasa przed podróżą, co może popsuć humor. Ten mały element znacznie ułatwia zapięcie pasów, ponieważ klamra znajduje się zawsze na tej samej wysokości, dzięki czemu zawsze masz ją na wyciągnięcie ręki. Jeśli zniknąłby ten guzik, to korzystanie z pasów byłoby niewygodne, a przy tym uciążliwe.
Co grozi za brak pasów bezpieczeństwa?
Wielu kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego dotyczących zapinania pasów ze względu na śmiesznie niską karę wynoszącą 100 zł. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona dotkliwa, a wszystko za sprawą punktów karnych, przez które szybko możesz stracić prawo jazdy. Jeśli ten argument nie przekonał cię do zapinania pasów, to popatrz na zatrważające statystyki. Używanie pasów bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko zgonu podczas wypadku aż o 45 proc.! W Polsce przez niezapięte pasy ginie aż 12 osób na 100 wypadków, co jest czterokrotnie większą liczbą w porównaniu do innych krajów Europy.