PoradyLajfhakiKomputer zamula? Mało kto wie, że wystarczy zrobić 1 rzecz

Komputer zamula? Mało kto wie, że wystarczy zrobić 1 rzecz

Komputer wolno działa i wciąż się zacina? Wystarczy trochę poklikać
Komputer wolno działa i wciąż się zacina? Wystarczy trochę poklikać
Źródło zdjęć: © Genialne

07.02.2024 13:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy komputer zaczyna się zacinać, a ładowanie aplikacji trwa o wiele za długo, szukamy przyczyny tego zjawiska. Kilkuletni sprzęt będzie działał wolniej niż na początku, lecz nie oznacza to, że ma nam przeszkadzać w pracy. Poznaj, jak przyspieszyć działanie komputera bez konieczności oddawania go do serwisu.

Komputery z oprogramowaniem Microsoft mają tendencję do zwalniania już po kilku latach użytkowania. Szacuje się, że urządzenie traci od 5 do 10 proc. mocy co pół roku. Po kilku latach działa znacznie wolniej, aż dochodzi do momentu, że komputer nie pozwala na swobodną pracę. Głównym czynnikiem powodującym utratę mocy jest sterownik. Jeśli jest uszkodzony, samodzielna naprawa nie wchodzi w grę, lecz najczęściej brakuje mu jedynie odpowiednich aktualizacji. Możliwe, że rozwiązanie twojego problemu z komputerem to zaledwie kilka kliknięć.

Dlaczego komputer wolno działa?

W dzisiejszych czasach laptopy i komputery są powszechnie dostępne i gdy tylko zaczynamy odczuwać, że nasz sprzęt zaczyna wolniej działać, kupujemy nowy. Przeciętny użytkownik wymienia swój komputer co pięć lat, gdy ten zaczyna przysłowiowo "zamulać". Powodów tego zjawiska może być wiele, lecz najczęściej wina leży po stronie sterownika, który wymaga regularnej aktualizacji. Zastanów się, kiedy ostatnio ją robiłeś?

Nim podpowiemy ci, jak aktualizować sterownik, trzeba wspomnieć, że wraz z postępem technologii wiele programów staje się przestarzałe. Producenci stale je ulepszają, lecz jeśli masz kilkuletni komputer, może się okazać, że jego program nie wpasowuje się w dzisiejsze standardy. Uszkodzony sterownik będzie blokował działanie całego sprzętu. W takiej sytuacji trzeba oddać go do naprawy lub nabyć nowy komputer.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Istnieje jeszcze jedna przyczyna wolnego działania i jest nią zawirusowanie. Sterowniki bez aktualizacji to otwarta furtka dla hakerów. Złośliwe oprogramowania nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a jedynym objawem "infekcji" jest spowolniony sprzęt.

Jak zaktualizować sterownik w komputerze?

Aktualizacja sterowników powinna odbywać się cyklicznie co kilka miesięcy. Warto śledzić witrynę producenta, który jasno komunikuje, kiedy należy dokonać kolejnych aktualizacji. Jeśli masz podejrzenie, że twój komputer nie działa dobrze ze względu na przestarzały sterownik, skorzystaj z poniższej instrukcji.

  1. W polu wyszukiwania na pasku menu wpisz "menadżer ustawień" a następnie kliknij "menadżer urządzeń".
  2. Kliknij kategorię, aby zobaczyć nazwy urządzeń. Następnie naciśnij prawym przyciskiem myszy to urządzenie, które chcesz zaktualizować.
  3. Pojawi się pozycja "Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika". Naciśnij ją, a następnie wybierz "aktualizuj sterownik".
  4. Jeśli system nie znajduje nowego sterownika, możesz poszukać aktualizacji na stronie producenta komputera i wykonać podobną aktualizację. Witryna pokieruje cię krok po kroku, jak masz się za to zabrać.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także