Porady4 proste nawyki, dzięki którym w twoim domu zawsze będzie czysto

4 proste nawyki, dzięki którym w twoim domu zawsze będzie czysto

4 nawyki, które warto wprowadzić w życie, aby utrzymać porządek
4 nawyki, które warto wprowadzić w życie, aby utrzymać porządek
Źródło zdjęć: © Genialne | Genialne
12.04.2024 17:51, aktualizacja: 04.05.2024 15:27

Martwisz się, bo w twoim domu wciąż jest bałagan? Nie potrafisz zmotywować się do tego, aby codziennie porządkować przestrzeń? Jest dobra wiadomość — nie tylko ty tak masz. Ci, którzy zawsze mają w domu tak, jakby tyle co przeprowadzili gruntowne sprzątanie, mają swoje sprawdzone triki. Wystarczy je poznać i wprowadzić w życie. Jak mieć w domu porządek? Trzymaj się czterech nawyków.

Myślisz, że aby utrzymać w domu porządek, trzeba codziennie sprzątać? Wydaje ci się, że aby bałagan zniknął raz na zawsze, trzeba nie pracować zawodowo, a zajmować się wyłącznie mieszkaniem? Jesteś w dużym błędzie. Wprowadź w życie 4 nawyki, a nawet jeśli jesteś bardzo zabiegany lub po prostu leniwy — nie zaskoczy cię żadna niezapowiedziana wizyta gości. Uwierz, że tobie również przyjemniej będzie się egzystowało w poukładanej i czystej przestrzeni.

Co robić, aby utrzymać dom w czystości?

Oto sekret wzorowych pań domu. Postaraj się, aby codziennie robić te 4 rzeczy, a bałagan już więcej cię nie przytłoczy.

#1 Codziennie ściel łóżko

Kiedy wstajesz rano, to zawsze staraj się ścielić łóżko od razu. Nie zostawiaj tego na później lub też nie rezygnuj z tego całkowicie. Jeśli zrobisz to zaraz po przebudzeniu, od razu będziesz miał poczucie porządku. Pokój od razu zacznie wyglądać schludniej, a i ty będziesz mieć więcej energii, bo rozścielona pościel nie będzie cię kusiła, kiedy przed wyjściem do pracy będziesz krzątać się po pokoju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

#2 Odłóż ubrania i schowaj buty

Jeśli w twojej przestrzeni plączą się ciuchy, na pewno nie wygląda to dobrze. Porozrzucane czapki czy buty też nie świadczą dobrze o ich właścicielu. Jeśli chcesz mieć w domu porządek, dbaj o to, aby po powrocie z pracy zawsze schować buty do szafki. Ubrania od razu segreguj na te, które powinny trafić do pralki i te, które jeszcze można założyć. Nie rzucaj ich na łóżko czy fotel — niech zajmą swoje miejsce w szafie czy szufladzie. To mały i niewymagający wiele zaangażowania nawyk, a tak dużo zmienia.

#3 Rób pranie regularnie

Jak często robisz pranie? Jeśli chcesz utrzymać w domu porządek, najlepiej, jeśli pożegnasz się z praniem raz na tydzień. Piorąc ciuchy co 2-3 dni, odejmiesz sobie pracy w weekend i sprawisz, że na suszarce nie braknie miejsca. Systematyczność to klucz do sukcesu!

#4 Odkładaj wszystkie rzeczy na swoje miejsce

Ludzie, którzy mają czysty i uporządkowany dom, mają jedną wspólną cechę. Wiedzą od razu, gdzie znaleźć konkretne rzeczy, bo nawet nie ma takiej opcji, aby te znajdowały się w przypadkowym miejscu. Potrzebujesz zszywacza? Powinien być w biurku. Potrzebujesz miarki? Trzeba, by była w miejscu, w którym trzymasz narzędzia. Kiedy już ich użyjesz, nie rzucaj bezmyślnie na stolik, a odnieś od razu na swoje miejsce. Nie stracisz później czasu na bieganie po domu w poszukiwaniu przedmiotów, które są tam, gdzie być nie powinny.

  • Nie zostawiaj rozrzuconych butów na podłodze — schowaj do szafki
  • Pościel łóżko od razu, kiedy z niego wstaniesz rano
  • Rób pranie regularnie
  • Trzymaj wszystkie rzeczy na swoim miejscu, łatwiej je znajdziesz
  • Odkładaj ubrania do szafy lub rzucaj do pralki — nie na fotel
[1/5] Nie zostawiaj rozrzuconych butów na podłodze — schowaj do szafkiŹródło zdjęć: © Genialne | Genialne
Zobacz także